Düztabanlık Nedir? Düztabanlık Belirtileri Nelerdir?


Düz Taban Nedir?

Ayağın normal anotomisi dışında yaylama görevi de var, ayağın iç tarafında herkesin yuvarlak bir kavise ihtiyacı var. Bunun görevi yaylanmasıdır, düz tabanlık; bu yaylanmayı sağlayamaması toprağa değen bölümün yanlış yerlere yayılması sonucu olan bir durumdur.

Ayakta bir düz tabanlık var ise muhakkak eşlik etmekte olan bir basma kusuru da vardır. Genellikle düz tabanlar ayaklarını içe çevirerek içe basma hareketi yapıyorlar. Böylece bu kişilere arkadan baktığınız zaman genellikle ayakkabılarının dış bölümünü yerler. Yeni bir ayakkabı alındıktan sonra topukların dış köşeyi yanlış basmadan dolayı erimiş durumdadır.

Düz Tabanlıların En Sık Rastladığı Hastalıklar

Düz tabanlık ile ilgili en önemli şikayet kişinin ayakta durduğunda, uzun süreli yürüyüşler ile ortaya çıkan ağrılardır.

  • Bunlar; kaval kemiği ağrısı,
  • Diz ağırısı,
  • Bel ağrılarısı.

Düz taban olma riskini arttıran faktörler:

• Genetik yatkınlık ve aile geçmişi

• Ayakta veya ayak bileğinde travma ve yaralanma

• Romatoid artrit

• Yaşlanma

Düz Tabanlık ve Topuk Dikeni

Düz taban
Düz taban

Düz tabanlardaki topuk ağrısı kişi ayakta durduğunda ortaya çıkar, burada topuk dikeni ile düz tabanı bir birinden ayırmak gerekir. Topuk dikeni de düz tabanlarda gözükebilir ama teknik olarak baktığımızda düz tabanların ağrısı yürüdükçe ortaya çıkar. Topuk dikeninde ki ağrı daha sert bir ağrıdır, düz tabanlıkta ise hastanın yorulduğu zaman hissettirdiği bir rahatsızlıktır.

Nasıl Bir Ayakkabı Alınmalı

Ayak sağlığının en önemli sorunun çözme metodu iyi ayakkabı kullanmaktır, ayağınız şiştiğinde ya da yorulduğunda size sorun çıkarmayacak ayakkabı tercih edin, muhakkak ayakkabıyı denerken ayağınızın konforunuzu sağlamak amacı için akşam üstü ayakkabı almayı tercih edin. Çocuklara ayakkabı tercih ederken, önü geniş topuğu yüksek ayakkabı almayı unutmayın.

Düz Taban Tedavi Edilir Mi?

Düz taban sıkıntı vermiyorsa tedaviye ihtiyaç yoktur. Ancak ayak, bilek, diz veya kalçanızda ağrı varsa ağrıyı azaltmaya yönelik bazı tedaviler uygulanabilir. Bunlar:

Tabanlıklar: Düz taban tedavisi için üretilmiş ya da hasta için özel yapılmış tabanlıklar düz taban tedavisinde etkili bir yöntem. Ayrıca, sert ve geniş yan taban destekleri de işe yarayabilir.

Germe egzersizleri: Bazı durumlarda aşil tendonundaki sorunlar düz tabana neden olabiliyor. İşte özellikle bu durumlarda yapılan germe egzersizleri düz tabana bağlı ağrıyı azaltmada etkili.

Cerrahi müdahale: Düz tabana uygulanan tedavi edici herhangi bir cerrahi uygulama yok. Ancak tendon yırtılmaları gibi farklı nedenlere bağlı gelişen düz tabanlarda asıl nedeni çözmek amacıyla çeşitli cerrahi uygulamalar işe yarayabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.