E-Devletten İkametgah Nasıl Alınır?


Genellikle resmi işler için kullanılan, muhtarlık tarafından onaylanan, semt, cadde, sokak, kapı numarası gibi adres bilgileri içeren resmi konut belgesine ikametgah adı verilir. Eskiden muhtarlıklardan bir miktar ücret karşılığı alınan ikametgah, artık e-devletten kolayca alınabiliyor.

E-devletten ikametgah alabilmek için öncelikle TC Kimlik numarasıyla şifre almak gerekiyor. Eğer şifre ilk kez alınıyorsa PTT şubelerine giderek 2 TL ödeme yapmak gerekiyor. Daha sonra www.turkiye.gov.tr adresine girilerek TC Kimlik numarası ve şifre bilgisi yazılarak siteye giriş yapılıyor. PTT’den alınan şifrenin alındığı ilk andan itibaren 24 saat içinde yenilenmesi ve sonrasında kimseyle paylaşılmaması gerekiyor.

E-devletten ikametgah almak için, sisteme girdikten hemen sonra çıkan ekranın sol üst kısmında bulunan kırmızı yazılı Profilim ve Ayarlarım yazısının altında Kimlik Bilgilerim – Adres Bilgilerim – İletişim Seçeneklerim – Bilgilendirme Tercihleri seçenekleri bulunan sekmelerden Adres Bilgilerim sekmesine tıklanır.

Gelen ekranda “Sistemde Kayıtlı Adres Bilgileriniz” başlığı altında eskiden ikametgah denen, e-devlet üzerinde ise adres bilgisi olarak adlandırılan adres kaydı görüntülenenir.

Yazılı adres bilgilerinin altında sarı renkle vurgulanmış bir bilgi notu bulunmaktadır. Bu bilgi notunda “Bu sayfa üzerindeki bilgiler T.C. Nufüs ve Vatandaşlık İşleri veritabanından alınmaktadır. “Bilgilerimi Yenile” düğmesine basmanıza rağmen bilgilerinizde hata var ise “En yakın Nüfus Dairesine başvurmanız gerekmektedir” yazar. Buradan da anlaşılabileceği gibi adres bilgileri T.C. Nufüs ve Vatandaşlık İşleri veri tabanından alınmıştır, dolayısıyla doğruluğu kanıtlanmış, yani onaylı bir belgedir.

Bu belgenin çıktısını almak için, adres bilgilerinin yazılı olduğu kısmın sağ üst köşesinde kalan “Yazdır” simgesine tıklanır. Yazıcıdan çıkan bu belgenin hemen altında belgenin e-devlet platformu üzerinden alındığı yazar, bu da belgenin onaylı olduğunu kanıtlar. Resmi başvurular, kayıtlar gibi işlerde kullanılabilen adres bilgileri, artık kolayca sıra beklemeden e-devlet üzerinden alınabilir.

Eğer adres bilgileri güncellenmemişse, yeni taşınmış olan kişilerin eski adresi yer alıyorsa bu durum sağ üst köşedeki “Bilgilerimi Yenile” butonuna basılarak düzeltilebilir. Eğer bilgiler güncellenmiyorsa en kısa sürede nüfus dairesine başvurmak gerekmektedir. Aksi takdirde, 480 TL idari para cezası uygulandığı unutulmamalıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.