Ebay Nedir?


İran ve Amerikan asıllı, Fransız Pierre Omidvar isimli bir kişinin kurduğu “eBay“, dünya üzerinde internetteki en büyük açık arttırma satışının yapıldığı site olma özelliğini taşımaktadır. Şirketin ana merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmaktadır. Bunun dışında pek çok ülkede de temsilcilik açan eBay; Avustralya, Kanada, Arjantin, Avusturya, Belçika, Çin, Brezilya, Hong Kong, Fransa, İran, Almanya, İtalya, Hindistan, İrlanda, Hollanda, Kore, Yeni Zelanda, Malezya, Singapur, Meksika, İsveç, Tayvan, İspanya, Filipinler, İsviçre, Birleşik Krallık ve son olarak da Türkiye’de aktif bir şekilde faaliyet göstermeye başlamıştır.

eBay nasıl çalışmaktadır?

Ebay
“eBay“, dünya üzerinde internetteki en büyük açık arttırma satışının yapıldığı sitedir.

eBay üyesi olmak için ilk olarak yapmanız gereken, siteye girerek kendi adınıza profil oluşturmaktır. Bu profil oluşturulurken isim bilgilerinizi, adres bilgilerinizi, doğum tarihi bilgilerinizi ve iletişim bilgilerinizi girmeniz yeterlidir. Daha sonra bu profili oluşturan kullanıcı, bir e-posta adresiyle birlikte kullanıcı adını ve şifresini yaratır.

Tüm bu işlemler bittikten sonra, bu başvuruları tamamlayan kişi bir eBay üyesi olmuş olur. Yalnız bu kayıt esnasında dikkat edilmesi gereken husus, kayıtlı olacağınız hesabın isminin ya da e-posta adresinin önceden başka bir kullanıcı tarafından alınmamış olmasıdır. Alıcıların inceledikleri ürünler, satıcıların incelenmesi için koyduğu görsellerden ibarettir. Sitenin genel mantığı, satıcı şahısla alıcı şahıs arasında bir aracı sayfa olmaktır. eBay, satıcı olan kişiden öncelikle satışa koyduğu ürünün listelenmesi adına bir ücret talep eder ve ardından bu ürün satılmış olursa da satıldığı fiyat üzerinden belirli bir ücret kesintisi yapmaktadır. Alıcı taraf ise sadece ürünü satın aldığı fiyatı ve ürünün kendisine getirildiği kargo fiyatını / posta fiyatını ödemekle yükümlüdür. Alıcı ve satıcı başka ülkelerde ikamet ediyorlarsa ürünün alıcıya teslim edilmesi için kullanılan teslim aracının ve uluslararası para gönderim firmalarının da iki taraftan da belirli miktarlarda talepleri olabilir.

Sitede en çok kullanılan ödeme şekli PayPal’dir. Bunun dışında pek çok bankadan yapılabilecek para transferleri, pek çok bankanın kredi kartıyla ödeme yapılabilme seçeneği, Western Union aracılığıyla ödeme yapma seçeneği, satıcının kabulü dahilinde nakit parayla ödeme yapma seçeneği de mevcuttur. eBay’de birbirinden farklı yüzlerce ürün bulunduğundan ve her bir ürünün satıcısı farklı olabileceğinden, ürünler arası tanıtım şekli ve ödeme şekli mevcuttur. Sorun yaşanmaması adına ödeme kararının verildiği esnada her türlü aksiliğe karşı  (postada kaybolma ya da ürün teslimatı sırasında taşınırken zarar görmesi gibi) sigorta seçeneğinin de satın almaya ilave edilmesi tavsiye edilmektedir.

Satış sonrası eBay’in prensibi nedir?

Yapılan her alışverişin ardından sitedeki satıcı taraf ve alıcı taraf, birbirlerine bu alışverişle alakalı puan vermektedirler. Pozitif, nötr ya da negatif olarak durum belirledikten sonra bir de alım-satım işlemi hakkında kişisel düşüncelerini içerdikleri yorumlar yapmaları halinde bundan sonraki satıcılar ve alıcılar için bu yorumları okuduktan sonra genel bir algı oluşabilmektedir. Bu durum her kullanıcıya zorunlu tutulmasa da yapılması diğer müşteriler için avantaj sağladığından tavsiye edilmektedir. Sitedeki her kullanıcının kullanıcı isminin yanında, yapılan bu yorumlarla alakalı puanlama sistemleri gösterilmektedir.

Örnek vermek gerekirse, sitedeki bir satıcı toplam 15 mal sattıysa ve sadece bu mallardan 1 ya da 2’si hakkında olumsuz bir süreçle karşılaştıysa; kullanıcı adının yanında 15 sayısıyla birlikte parantez içinde (%90 üzeri olumlu geri dönüş) yazmaktadır. Bu yazı, satıcıdan bir ürün satın almak isteyen alıcının psikolojik olarak daha rahat hissetmesini ve daha güvenli alışveriş yapmasını sağlamaktadır. Aynı şekilde satıcılar da ürünlerini sattıkları alıcılara olumlu ya da olumsuz yorumlar yaparak diğer satıcıların bu alıcıyla bir alışveriş içerisine girip girmeyeceklerini belirleyebilirler.

eBay’in bu tip pek çok olanak sunması ve kaliteli bir alışveriş gerçekleştirme olanağı sunması, kendisini dünyanın en büyük e-ticaret sitesine dönüştürmüştür. Hatta Türkiye’den de kendisine bir ortak bulmuş; 2007 senesinin Mayıs ayında GittiGidiyor’la ortak olmuştur. 2011 yılında ise eBay, GittiGidiyor’un toplam %93’lük hissesini satın almıştır ve artık GittiGidiyor tamamen eBay bünyesinde yer almaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.