Elektrik Faturalarından Nasıl Tasarruf Edilir?


Az enerji tüketerek çevreyi korumak istiyorsanız bu yazıdaki adımlardan faydalanabilirsiniz. Birkaç alışkanlığı değiştirerek enerji tasarrufu yapabilirsiniz ve elektrik faturanızı düşürebilirsiniz.

Malzemeler

  • Enerji tasarruflu lambalar
  • İzolasyon malzemeleri
  • Sıcak kış kıyafetleri
  • Serin yaz kıyafetleri

Talimatlar

fatura
fatura
  • Odadan çıkarken ışığı kapatın. İhtiyacınızdan fazla ışık kullanmamaya dikkat edin. Bazı aktiviteler odadaki tüm ışıkların açılmasını gerektirir. Normal sarı ampullerin hepsini enerji tasarrufu yapan floresan lambalarla değiştirin. 60 wattlık normal bir sarı ampulle karşılaştırıldığında enerji tasarruflu ampullerin ömrü 10 kat daha uzundur ve elektrik faturanızda 30 liraya civarı bir tasarruf yapar.
  • Isıtıcınızı ya da klimanızı normal ayarın 5 derece altına ya da üstüne ayarlayarak oda sıcaklığını kontrol edin. Örnek; Normalde klimanızı 20 dereceye ayarlıyorsanız 25 dereceye ayarlayın. Çoraplarınızı çıkartmanız ve kısa bir şort giymeniz gerekebilir fakat elektrik faturanızın büyük biçimde küçüldüğünü göreceksiniz. Kışın ise sıcaklığı düşürmeden önce daha kalın çoraplar ve uzun kollu bir tişort giyin. Odanızın sıcaklığı ile ilgili biraz tutucu olmanız enerji tasarrufunun en kolay yöntemidir.
  • Daha az sıcak su kullanın. Kyafetlerinizi ılık ya da soğuk suda yıkayın. Bulaşık makinasını sadece tam dolu iken çalıştırın ve ısıtıcılı kurutma seçeneğini kapatın. Çoğu bulaşığınız makinada halihazırda kalan sıcaklık ile kuruyacaktır. Duş yaparken biraz daha serin su kullanın ve hızlı duş alın. Ellerinizi ve yüzünüzü yıkarken ve dişlerinizi fırçalarken soğuk su kullanın.
  • Üzerinde Enerji Yıldızı Projesi’nin yıldızı olan ürünleri alın. Enerji Yıldızı standardına ulaştırılmış ürünler EPA ve A.B.D. Enerji Departmanı’nın sıkı enerji tasarrufu kurallarına uyan ürünlerdir. Bunları kullanmak elektrik faturanızı düşürecektir.
  • Evinize izolasyon malzemeleri kurarak sıcak ya da soğuk havanın evinizden çıkmasını önlersiniz. İzolasyon perdeleri asmak size enerji tasarrufu sağlar. Su ısıtıcınızı izolasyon malzemesi ile sarın, tavanınızı ve duvarlarınızı sıcağı odaya tekrar geri yansıtan izolasyon boyaları ile boyayın. Dış cephenize izolasyon yaptırmak kesinlikle enerji tasarrufu sağlayacaktır fakat çok pahalıdır.Sadece çatı katınızı izole etmek ise enerji faturanızı düşürecek ucuz bir alternatiftir.

İpucu ve Uyarılar

  • Eğer eviniz 1980 den önce yapılmışsa, yazın ve kışın dayanılamayacak derecede ısılara yaklaşıyorsa ya da çok aşırı sıcaklıkların olduğu bir bölgedeyseniz izolasyon keşfi yaptırın. Evinizin büyük ihtimalle daha iyi bir izolasyona ihtiyacı var.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.