Elektronik Sigara Zararlı Mıdır?


Elekronik Sigara Zararlı Mıdır

Dünya üzerinde her yıl altı milyar, Türkiye’de ise yüz elli bine yakın insan sigara kullanımına bağlı olarak gelişen hastalıklardan dolayı hayatını kaybetmektedir. Sigaranın zararları bilinmekte ve bunlar yadsınamamaktadır. Buna rağmen ne yazık ki insanlar sigara kullanmaktan kolayca vazgeçememektedirler. Vazgeçemedikleri nikotin bağımlılıkları insanları alternatif arayışlarına itmektedir. Elektronik sigara da bu alternatif arayışlarının neticesinde raflarda yerini almıştır.

Sigaranın Elektronikleşmesi

            Elektronik sigaralar 2000’li yıllarda Çin Halk Cumhuriyeti tarafından tüm ülkelere servis edilmiştir. Normal sigaradan daha az zararlı olduğu iddia edilen elektronik sigara, gerek sigarayı bırakmakta yardımcı olabildiği iddiasıyla gerekse daha uygun olan fiyatıyla kısa zamanda sigara pazarında popülaritesini arttırmıştır.

Elektronik Sigaranın İçeriği

Elektronik sigaranın kendisinden ziyade zarar veren kısmı buhara karışan likitten yayılan sıvı nikotin ve diğer zararlı maddelerdir. Bu likit, sıvı nikotin ile beraber keton, cıva ,formaldehit vb. kimyasalları bünyesinde barındırmaktadır. Bunlarla beraber içeriklerinde bulunan meyve aromalarının ve şekerin bağımlılığı arttırıcı etkisi olduğu bilinmektedir. İçeriğindeki bu maddeler insanlarda uzun vadede birçok hastalıklara yol açabilmektedir. Kısa vadede bakıldığında ise alerjik reaksiyonlarla karşılaşan birçok insan bulunduğu bilinmektedir.

 Elektronik Sigara Yasağı

Ülkemizde elektronik sigara satışı ve kullanımı yasal değildir. Bununla beraber bir çok yerde ve internette elektronik sigara, likit ve evde likit hazırlanabilmesi için likit içeriğindeki maddelerin satışı yapılmaktadır. Yasal olmayan bir ürünün kontrollerinin de yapılamayacağından dolayı satılan ürünlerin belirttikleri içeriklere ve kaliteye sahip olup olmadıkları bilinememektedir. Bu ürünler genellikle merdiven altı tabir edilen yerlerde, kaçak olarak imal edilmekte ve kar hırsı ile insan sağlığına verebilecekleri zarar göz ardı edilerek dağıtımları gerçekleştirilmektedir. Satış yapılan yerler ürünlerin kaliteli, bitkisel içerikli olduğunu belirterek kamuoyunda sağlıklı bir ürün olduğu algısı yaratılmaya çalışılmaktadır.

Yetkili kurumlar tarafından satışının yapıldığı yerler ve internet sitelerinin 184 Sabim tütün ihbar hattına ihbarı istenmektedir. Ayrıca elektronik sigaraların kapalı alanda kullanımları diğer tütün mamulleriyle aynı cezai müeyyidelere tabi tutulmakta ve benzer cezai işlemler uygulanmaktadır.

Elektronik Sigara Kullanımı

Tüm tütün ürünlerinin olduğu gibi elektronik sigara kullanımının da sağlığımıza benzer zararları vardır. Sigaranın zararlarının azaltılması için ya da sigaranın bırakılması için bir çare olarak görülmemelidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.