Element Nedir


Kimyasal metotlarla daha basit maddelere ayrışması mümkün olmayan basit maddelere element adı verilmektedir. Örneğin su bir element değildir. Ancak suyun meydana gelmesini sağlayan oksijen ve hidrojen birer elementtir. Diğer yandan saf şeker bir element değildir çünkü saf şekerden karbon, hidrojen ve oksijen atomu çıkartmak mümkündür.

Elementin Tanımı

Element aynı cins kimyasal tepkimelerde bölünmeyen en küçük parçalardan oluşan yığınlara verilen addır. Bu en küçük parçalara verilen ad ise atomdur. Farklı atomların bir araya gelmesiyle oluşan yapıya bileşik adı verilir. Örneğin Su, oksijen ve hidrojen elde edilebilir. Bir element ısı ışık ve elektrik gibi basit maddeler kullanılarak daha basit maddelere ayrıştırılamaz. Ayrıca elementin önemli bir özelliği ise bir bileşik vermek üzere girdiği kimyasal tepkimede ağırlığının asla değişmemesidir.

Elementlerin Özellikleri

Elementlerin özellikleri büyük ölçüde atomun büyüklüğü ve kimyasal yapısına bağlıdır. Dolayısıyla her bir elementin özelliği diğer elementlerin özelliklerinden çok farklı olabilir. Örneğin elementlerin erime, kayna ve donma gibi özellikleri birbirlerinden farklıdır. Periyodik cetvelde aynı periyotta bulunan elementlerin özellikleri düzenli bir şekilde değişim göstermektedir.

Örneğin erime noktası periyodik cetvelde soldan sağa doğru gittikçe azalma göstermektedir. Elementlerin içindeki hakiki metaller 77 adettir. Bu metaller elektrik ısıyı gayet iyi bir şekilde iletmektedirler. Bunların genelde bileşikleri pozitif değerli olur. Diğer yandan metal olamayan yani ametal dediğimiz metaller ise 17 adettir. Metallere göre fiziki özellikleri aksi yöndedir. Bunların dışında bir de yarı metaller vardır. Bunlar bazı zamanlar metal bazı zamanlar ise ametal gibi özellik gösterirler. Beş tane elemen ise sıvı halde bulunur. Bunlar; Cıva, Galyum, Sezyum, Fransiyum ve Brom elementleridir.

Elementlerin Yapısı

Elementlerin en küçük yapıtaşı atomlardır. Atom ise merkezinde bulunan bir çekirdek ve bu çekirdeğe belirli uzaklıklarda olan elektronlardan meydana gelmektedir. Atomun çekirdeğine baktığımız zaman atomun toplam hacmi yanında çok küçümsenecek bir durumda olduğunu görebiliriz. Ayrıca pozitif yüklüdür. Protonun kütlesi ise nötronun kütlesine hemen hemen eşittir diyebiliriz.

Genel itibarı ile baktığımızda nasıl ki astronomi incelediği zaman sayısız galaksi ve onu izleyen yıldızlardan oluştuğunu görülür aynı şekilde maddelerde sayısız atomlardan oluşmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.