EMDR Terapisi nedir?


EMDR göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işlemedir. Son derece etkili sonuç veren psikoterapi yöntemidir. Kişinin rem uykusunda diğer zamanlarla karşılaştırıldığında artan göz hareket aktivasyonu olur. EMDR psikoterapi sırasında da tıpkı rem uykusuna benzer bir durum oluşur.

EMDR terapisi göz hareketleri ile yeniden işleme ve duyarsızlaştırma dediğimiz travma konusunda oldukça etkili kısa süreli bir psikoterapi tekniğidir.

1980’li yıllarda Fransız bir psikoterapistin göz hareketlerinin travma üzerinde iyileştirici etkileri olduğunu görmüştür ve geliştirilmiştir. Büyük travmalar dediğimiz kayıplar, doğal afetler, şiddet gibi olaylar üzerinde uygulanabileceği gibi bizi rahatsız eden herhangi bir anı ile bu teknik yardımı ile çalışılabilir.

Oldukça etkili bir tekniktir. Bu teknik ile birlikte anın rahatsız edici deneyimi ortadan kalkar. Yani anı artık travmatik olmaktan çıkar sadece normal bir bilgi olarak depolanır. Dolayısıyla biz bu anıyı unutmayız ancak artık bizi rahatsız etmez.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.