En İlginç 5 Psikolojik Hastalık


Capgras sendromu

Capgras sendromu, yakın ilişkide olduğu kişileri yerini aynı özellikleri taşıyan aynı görünümde sahtekarları aldığını düşünür. Yanındaki annesi, babası ya da eşinin yerine gerçeklerinin alınıp yerine sahtesinin konulduğunu düşünür. Dolayısıyla kendilerinin aldatıldığını düşünebilir. Capgras sendromu paranoit şizofreni içerisinde geçmektedir.

Othello sendromu

Sheksperin ünlü eserinden ismini alan bu rahatsızlık kişinin sevdiği insanı patolojik şekilde kıskanması demektir. Patalojik kıskançlıkta kişi sık sık sevdiği kişinin kendisini aldattığını ya da kendisinden habersiz bir şeyler yaptığını düşünür. Aldatılmak ihtimalini ortadan kaldırmak için sevdiği kişinin evden çıkmasını istemez balkona çıkmasını dahi engelleyebilir. Bunun için bazen kendince önlemlerde almaya çalışır. Perdelere işaret koyar, çarşaflara işaret koyar. Hatta gelişen teknoloji ile beraber sevdiği kişinin telefonuna bilgisayarına kendisinden habersiz programlar kurabilir ya da evine gizli kameralar koyabilir. Bazı durumlarda othello sendromu yaşayan kişi sevdiği kişinin moralsizliğinden dahi kendisinin aldatıldığını düşünebilir. Bu kişilere ne kadar mantıklı ve gerçekli sebepler gösterilirse gösterilsin kişi bu duygularından vazgeçmez.

Cotard sendromun

Cotard sendomu yani yürüyen ceset sendromu. Cotard sendromu yaşayan kişiler ölü olduklarını, yaşamadıklarını hatta vücutlarının ve iç organlarının çürüdüğünü bazı durumlarda kanın olmadığını iddia ederler. Bu problem çok ender rastlanan bir rahatsızlıktır. Kişiler yokluğa dair hezeyanlar yaşayabilirler, halisülasyonlar görebilirler, kendilerine ve gerçek dünyaya yabancılaşırlar. Ölümsüz olduklarını da iddia edebilirler ve çoğunlukla bu sendrom kadınlarda görülür, bu olayı kanıtlamak için kişi intihara bile kalkışabilir.

Fregoli sendromu

Fregoli sendromu bir diğer adı ile binbir surat sendromu olarakta anılmaktadır. Hasta etrafındaki bir çok insanın aynı kişi olduğunu fakat kılık değiştirerek kendisini takip ettiğini düşünür. Kılık değiştiren insanlar devamlı hastayı takip etmektedir ve peşinden hiç ayrılmamaktadır. Bundan dolayı hasta ciddi anlamda kaygı hissedebilir, hatta kafasından bu sebeplerden dolayı devamlı takip edildiği takip edildiği hissini atamaz ve rahat hareket edemez.

Erotomani

Erotomani yaşayan bir kişi bir başkasının kendisini deli gibi sevdiğini düşünür. Bazen bu kanıtlar sokaktan geçen birinin tesadüfü bakışı olabilir. Bu kişi aşık olduğu düşündüğü kişiden mesajlar olumsuz dahi olsa bu sanrıyı yaşayan kişi tarafından aşkının bir kanıtı olarak ortaya koyabilir. Kişi asla bu düşüncesinden vazgeçmez. Gerçekte kişinin aşık olduğu kişi ile geçen temas bazen çok anlamsız tesadüfü olabilirken. Bazı durumlarda ortada temas dahi olmamaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.