En İyi Para Biriktirme Yöntemleri


İş para biriktirmek olduğunda ilk adımı atmak genelde en zorudur. Genel olarak çoğumuzun ay sonunda hiç parası kalmaz bu da herhangi bir birikimi ya da acil durum parasını kenarda bırakmayı bize imkansızmış gibi gösterir. İyi bir plan ve strateji ile geleceğiniz ve maaştan maaşa yaşamaktan kurtulmak için birikim yapmaya başlayabilirsiniz.

İşveren Bazlı Emeklilik Planı
Eğer işveren bazlı bir emeklilik planınız varsa bunu hızlı bir başlangıç yapmak için kullanabilirsiniz. Paranız size vergisiz şekilde ulaştığı için işveren bazlı emeklilik programları en iyi araçtır. Emeklilik planınıza eklediğiniz her lira verginizden düşmektedir ve vergi indirimleri kendi kendine büyük bir yatırım halini almaktadır. İşveren bazlı emeklilik planına maaşınızın %1’I gibi oranlarla girebilirsiniz.

Doğrudan Mevduat
Eğer işvereniniz maaşınızı birden fazla hesaba yatırabiliyorsa maaşınızı birikim için kullanabilirsiniz. Ufak bir miktarla başlayıp maaşınızda yavaşça yükselen bir oranı birikim hesabınıza geçirebilirsiniz. Bu strateji sizin parayı otomatik olarak biriktirmenizi sağlarken sizi maaşınızın kalanı ile yaşamaya zorlar.

Banka Transferi
Önce kendinize ödeyin yöntemi gerçek bir servet oluşturmak için olmazsa olmazdır. Bu metot birikim hesabınıza bir fatura gibi davranarak maaşınızdan arta kalanları birikim için değil size harcamak için bırakmaktadır. Bunu maaşınızdan kesilen vergilerde bir artış ya da sağlık masrafı olarak görün. Buradan kaybettiğiniz parayı diğer yerlerden keserek kendinizi alıştırın. Bu stratejiye alışmanın en iyi yolu her ay maaş hesabınızdan otomatik olarak birikim hesabınıza para aktarmak.

Dikkatli Bütçe Yönetimi
Para biriktirmenin en iyi yöntemi parayı düzgün yönetmektir. Paranızın nereye gittiğinizi bilene kadar biriktirebileceğiniz ekstra para bulmak zordur. Bir bütçe belirleyip ona sadık kalarak para artırabileceğiniz ufak noktaları bulup yatırım için kullanabilirsiniz. Küçük bir not defter taşıyarak harcadığınız en küçük parayı bile yazarak başlayabilirsiniz. Haftanın sonunda küçük küçük harcadığınız miktarların birikip ne kadar büyük şeyler haline geldiğini görünce siz de şaşıracaksınız.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.