Enflasyon Nedir? Etkileri Nelerdir?


Enflasyon piyasadaki malların ve hizmetlerin fiyatlarının artmasıdır.

Örneğin; geçen sena 5 TL’ya aldığınızı dondurmanın fiyatının bu sene 7 TL olduğunu düşünelim. Bu tabloya göre dondurmanın fiyatının arttığı düşünülür ama aslında paranın değeri düşmüştür. Başka bir deyişle paranızın alım gücünün düşmesine enflasyon denir.

Peki dondurma aynı dondurma olmasına rağmen fiyatlar neden artar? Piyasa malların fiyatları genelde iki sebepten artar;

  • Maliyat artışı,
  • Talep artışı,

Maliyetlerin artışı

Maliyetlerin arttığında fiyatların artması normaldir, sütün fiyatı artar ise dondurmanın fiyatıda artmaktadır.

Talep artışı

Örneğin; bir kasabada sadece 10 kişi yaşıyor, 10 kişinin ekmek alacakları sadece bir fırın var. Bu 10 kişinin tamamının karınlarını doyurmak için fırıncının ürettiği ekmeklere ihtiyaçları var. Ama sadece 5 kişinin bir işi ve ekmek alacak parası var. Diğer 5 kişi ise çalışmıyor ve para kazanamıyor. Kasabanın fırıncısı ise bu nedenlerden dolayı hergün sadece 5 tane ekmek üretebiliyor. Ve bu ekmekleri üreten fırıncı günde 5 ekmeği 3 liradan satıp toplamda 15 lira kazanıyor. Gün geliyor durumlar değişiyor, kasabada bir kişi iş buluyor ve ekmek alacak 6 kişi oluyor ama fırıncı günde 5 kişilik ekmek üretiyor. Fırıncı hemen bu talep karşısında biraz daha çalışıp kendisini zorlayarak 6 ekmek üretmeye başlıyor. Fırıncı artık 6 kişilik ekmek üretiyor. Varsayalım ki bir gün geriye kalan 4 kişide iş buldu ve para kazanmaya başladı. Bu durumda fırıncı 10 tane ekmek yapmak zorunda.

Fakat fırıncı günde 6 ekmek üretebiliyor. Fırıncı 10 ekmek satacağı için mutludur çünkü günde 10 ekmek üretirse ayda 30 lira kazanacaktır. Ama fırıncının günde 10 ekmek üretebilmesi için yeni fırın alması ya da yanına eleman bulması gerekiyor. Fırıncı üretimi yükseltiyor ve ekmeğin fiyatını 5 lirayada çıkarsam mutlaka alan birileri çıkacaktır diyor ve ertesi gün ekmek fiyatını 3 liradan 5 liraya çıkartıyor. Ertesi gün fırına ekmek almaya gelenler şaşırıyor, 5 lirayı çok bulan 4 kişi ekmeği almıyor geri kalan 6 kişi ise ekmeği alıyor. Fırıncı 6 kişiye 5 liradan ekmek satarak toplamda 30 lira kazanıyor. Ekmek aynı ekmek olmasına rağmen ekmeğin fiyatı artıyor. İşte ekonomide bu duruma talep kaynaklı enflasyon denir.

Enflasyonun yüksek olduğu ülkelerde işgücü piyasasında bir istikrarsızlık söz konusudur. Böyle bir ortamda fiyat istikrarı da bulunmadığı için insanların işlerini kaybetme olasılığı yüksektir. “ İstikrarlı olmayan bir ekonomik ortamda, çalışmak isteyenler, hele vasıfsız iseler, geç iş bulur ve işlerini erken kaybederler.” (William J. McDonough)

Enflasyon etkileri nelerdir?

Üretim maliyetlerine göre fiyatlandırma yapılmaları durumunda para değerini kaybeder. Oluşan ekonomik anlamda durgunluk beraberinde krize kapı açmaktadır. Enflasyonun yükselmesi ve karşılık olarak gerekli tedbirlerin alınması gerekir. Kısır döngü içerisinde girmesi ekonomik faaliyetlerin durması anlamına gelir.

Enflasyon gelişmekte olan ülkelerin temel sorunlarından olarak nüfusun fazla olması kıtlığı ve talebi karşılanmamasına neden olur. Nüfusta artış olması insanların gıda, giyim, eğlence ihtiyaçlarında yetersiz kalınması durumunda etki yaratır. Enflasyonun en temel nedeni insanların ihtiyaç duydukları paralar ve kullanım alanları olmaktadır. Üretim maliyetinin yanı sıra paranın karşılığının bulunması gerekir.

Ekonomik sonuçlar: Kar yapısınndaki düşüş nedeni ile cazibesini yitirir. Elde olanlar değerini kaybetmesi sonucunda para değeri artar. Bunun beraberinde üretim de arz iç piyasa talebinin yetmemesi dışarıdan ihracat yapılmasına neden olur. Bütçe açığına etki yaratarak düşmesine sebebiyet verir.