Epilepsi (Sara) Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?


Halk dilinde sara olarak bilinen epilepsi hastalığının belirtileriepilepsi tanısı, beyin fonksiyonlarının kısa süreli ve düzenli işlev görmemesi olarak tanımlanan epilepsi beyin hücrelerinde kısa süreli elektriğin anormal şekilde yayılması sonucu oluşmasıdır. Epilepsi hastalığı dünya nüfusunun yaklaşık %1’lik nüfusunu oluşturur. Epilepsi hastalığı bazı insanlarda bir dönem sonra geçerken bazılarında ise hayat boyu sürmektedir. Halk arasında sara diye bilenen bir hastalıktır. Kasılma, ağızdan köpük gelme, kendinden geçme olayıdır.

Epilepsi Hastalığının Nedenleri

Beyin, elektriksel aktivitenin vücuda uyarı veren bir organ olduğundan ve bu sürekli devam ettiğinden bu aktivitenin bozukluğu devam etmektedir. Bu aktivitedeki bozuklar şu şekildedir;

 • beyinde enfeksiyon
 • inme,
 • ciddi kafa yaralanmaları
 • doğum esnasında bebeğin havasız kalmasıdır.

Epilepsi Nöbeti (Sara Krizi) Nasıl Olur?

Epilepsi nöbeti beyin işlevlerinde geçici olarak bozukluk olması, güçlü, ani ve patlayıcı gibi anormal bir elektrik işlevlerinin ortaya çıkması sonucu oluşmasıdır. Epilepsi (Sara) hastalığının çok farklı çeşitleri vardır. Epilepsi hastalığının kırkın üzerinde nöbet şekli olduğu söylenir. Temelde epilepsi nöbeti bölgesel olarak beynin hangi bölgesinde başladığına, nöbet geçirdiği esnadaki bilincinin açık olup olmadığına, epilepsi nöbet geçirdiği süre içerisinde kişide istem dışı hareketler olup olmadığına göre sınıflandırılır. Epilepsi Tanısı Nasıl Konulur?

Epilepsi (Sara) tanısı, hasta olan kişinin şikayeti ve nöbeti geçirme şekli ile birlikte, kan analizi, EEG (Elektroensefalografi), beyin görüntülemeleriyle konulur.

Sara Hastalığının Belirtileri

Beynin tutulan bölümüne göre değişik çeşitlerde olmaktadır. Beynin herhangi bir noktasında elektiksel desarj tüm beyne yayılıyor ve beyinden çıkan anormal elektiriklenme ile kişi bayılıyor. 40 çeşit epilepsi nöbet çeşiti vardır.Bunun yanında dalma şeklinde nöbetler, saniyeler süren bir uyuşukluk bile bir nöbet işareti olabilir. Gözde ışık çarpması ile gelen belirtilerde olabilir.

Büyük bir nöbet olduğunda dışarıdan da fark edilebilir ama hep aynı yerin ağrıması ya da kalpte mideden gelen yükselme hissi oması, ansızın gelen korku duygusu gibi olaylar epilepsi belirtileri arasındadır.

Halk arasında sara olarak da bilinen epilepsi, bir sinir sistemi hastalığıdır.

Epilepsi türleri

40 çeşidi vardır ve dünyada epilepsiler sınıflandırılmaya çalışılıyor. Kabaca 3 çeşittir. Normalde 40 tür ve sendrom tanımlanmıştır.

Beyin tutulması, beynin bir kısmını nöbetler ve beynin tamamını etkileyen nöbet çeşitleri vardır. Ayı şekilde dalma nöbetleri olmaktadır. Çocuklar öğretmeni dinlemiyor şeklide dikkatsizlik nedeni ile doktora başvurabiliyorlar. Çocuk dışarıdan gelen uyarılara kulak veremez ve öğretmenin sözünün bir kısmını duyuyor bir kısmın duyamıyorsa aileler bu konuda dikkatli olması gereklidir. Çocuk cevap vermezse ani şekilde 2-3 dakika süren ve gün içerisinde sık tekrar eden tamamiyle bilinç kaybı yaşanan bir durumdur.

Normalde korkulacak bir durum gibi görünse de çoğu epilepsi iyi huyludur ve tedavi ile hastanın ilaçlarını düzenli kullanması ile geçici ve şikayetlerin azalmaktadır. Tedavisi biten ilaçsız takip edilen hastalarda vardır.

Epilepsi Tanısı Nasıl Konur

Epilepsi klinik bir tanıdır. Şikayet üzerine hasta doktora gider, hastanın bayılması, kasılması var ise hasta gözlerini bir noktaya dikti mi? bunlar çok önemli, özellikle ilaç çeşidini seçmekte bu detaylar önemlidir. İlaç seçimi yaparken bayılan kişiyi gören kişinin anlatımı çok önemli. Mümkünse o dönem bir video çekilmesi doktor için çok faydalıdır.

Epilepsi Nasıl Tedavi Edilir?

Epilepsi
Epilepsi

Öncelikle ilaç tedavisi yapılır. Hasta dememiz gereken bazı şeyler var, nöbeti tetikleyen bir takım durumlardan hastanın uzak durması gerekir. Hastanın uykusuz kalması, aç kalması, kendini fazla yorması gibi durumlar nöbeti tetikleyen durumlardır. Parlak ışıklar, sürekli yanıp sönen ışıklar nöbeti tetikleyebilir.  Düzenli beslenme çok önemli ve ilaçlarını aksatmadan kullanması çok önemlidir.

Epilepsi hastalığının ortaya çıkmasını engellemeye yönelik olarak anti-epileptik ismi verilen ilaçlar kullanılır. Ancak bu hastalığı yenmenin en önemli faktörlerinden biri ilaçların doktor kontrolünde düzenli olarak kullanılmasıyla sonucu oluşabilir.

Nöbetlerde artış olması durumunda, ilaç kullanılamazsa, İlaç kullanıldıktan sonra ortaya çıkan farklı şikayetler sonucunda, şahsın başka bir hastalığa yakalandığında ve tedavi sürecine geçildiğinde, gebelik kalınması planı yapılıyorsa, gebelik durumu oluştuysa epilepsi hastalığının tedavi sürecinin düzenlenmesi için doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Epilepsi hastalığının bir diğer tedavi yöntemi olan cerrahi yöntemidir. Cerrahi yöntemi ile olan tedaviye karar vermeden önce hasta olan kişinin nöbetlerinin tıbbi tedaviye direncinin olup olmadığının belirlenmesi gerekmektedir. Epilepsi cerrahisi iki yöntemi vardır. biri epileptik odağın ortadan kaldırılması, diğeri ise nöbbet yayılım yollarının engellenmesiyle nöbetlerdeki sıklık oranının ve şiddetin azaltılmasına yönelik oluşan yötemlerdir.

Epilepsi Nöbeti Geçiren Birine Nasıl Yardım Edilmeli?

epilepsi
epilepsi
Epilepsi (Sara) nöbeti geçiren bir kişi ile karşılaşıldığında öncelikle yapılması gerekenler şunlardır;
 • 112’yi aramalı ve yardım istenmelidir.
 • Epilepsi hastasının nöbet geçirdiği dönemde nöbet geçiren kişinin etrafında kendisine zarar verebileceği şeylerin kendisinden uzaklaştırılması,
 • Üzerinde kravat, kemer vs gibi sıkı giysileri varsa veya kullanıyorsa gözlüğünün çıkarılması gerekmektedir.
  Başının altı yumuşak bir şekilde desteklenmelidir.
 • Nöbet sırasında hasta sabit ve rahat olacak şekilde kişiyi yan yatırarak tükürüğünü yutmaması ve dışarı akmasını sağlamak gerekir.
 • Hasta nöbetinin zaman bakımından geçirdiği sürenin acil servis ekibine iletilmelidir.
 • Hastanın nöbeti hakkında verilebilecek eksiksiz ve tüm bilgilerin hem hastaya, hem de doktora yardımcı olacağını unutmayınız!
Epilepsi nöbeti esnasında yapılması gerekenler;
 • Hastanın nöbete bağlı hareketleri kısıtlanmamalıdır.
 • Ağzına bir şeyler koyulmamalıdır.
 • Hasta tehlikede değilse, yeri değiştirilmeye çalışılmamalıdır.
 • Tamamen nöbet önceki haline gelmeden su veya yiyecek verilmemelidir.
 • Nöbetin geçmesine yönelik bir şey yapılmamalıdır. Soğan, kolonya vb. şeyler koklatılmamalıdır.
 • Epilepsi ile Yaşamak
Epilepsi ve Spor

Epilepsi hastalarının genellikle egzersiz sırasında ailesi tarafından nöbet geçireceği endişesi sonucu aktivite kısıtlamasına gidilmektedir. Egzersiz sırasında nöbetler oldukça nadirdir ve olan nöbetler de genellikle egzersizden 15 dk ila 3 saat arası görülür. Spor yapılıp yapılamayacağı, uygun spor dalının seçimi her bir hasta için özel olarak değerlendirilerek hekim veya antrenörün onayı alınması ile hastaya uygun spor dalına ve egzersiz şekline karar verilmesi uygundur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.