Epilepsi (sara) hastalığı nedir? nasıl tedavi edilir?


Epilepsi dünyada yüze 1 oranında görülen nörolojik bozukluktur ve beynin geçici fonksiyon kaybı ile ilişkilidir. Halk arasında sara diye bilenen bir hastalıktır. Kasılma, ağızdan köpük gelme, kendinden geçme olayıdır.

Sara hastalığının nedenleri

Bazı kişilerde nedeni bulunurken bazı hastalarda nedeni bulunamıyor. Bir kısmı genetik geçiş ile gözükebiliyor. Beyinde bazen problemler olabiliyor, tümör gibi problemlerden dolayı kişi epilepsi olabiliyor.

Normalde tüm yaş guruplarında gözükebiliyor. Bazen yeni doğan bebeklerde doğuştan başlayan nöbetlerde olabiliyor.

Sara hastalığının belirtileri

Beynin tutulan bölümüne göre değişik çeşitlerde olmaktadır. Beynin herhangi bir noktasında elektiksel desarj tüm beyne yayılıyor ve beyinden çıkan anormal elektiriklenme ile kişi bayılıyor. 40 çeşit epilepsi nöbet çeşiti vardır.Bunun yanında dalma şeklinde nöbetler, saniyeler süren bir uyuşukluk bile bir nöbet işareti olabilir. Gözde ışık çarpması ile gelen belirtilerde olabilir.

Büyük bir nöbet olduğunda dışarıdan da fark edilebilir ama hep aynı yerin ağrıması ya da kalpte mideden gelen yükselme hissi oması, ansızın gelen korku duygusu gibi olaylar epilepsi belirtileri arasındadır.

Halk arasında sara olarak da bilinen epilepsi, bir sinir sistemi hastalığıdır.

Epilepsi türleri

40 çeşidi vardır ve dünyada epilepsiler sınıflandırılmaya çalışılıyor. Kabaca 3 çeşittir. Normalde 40 tür ve sendrom tanımlanmıştır.

Beyin tutulması, beynin bir kısmını nöbetler ve beynin tamamını etkileyen nöbet çeşitleri vardır. Ayı şekilde dalma nöbetleri olmaktadır. Çocuklar öğretmeni dinlemiyor şeklide dikkatsizlik nedeni ile doktora başvurabiliyorlar. Çocuk dışarıdan gelen uyarılara kulak veremez ve öğretmenin sözünün bir kısmını duyuyor bir kısmın duyamıyorsa aileler bu konuda dikkatli olması gereklidir. Çocuk cevap vermezse ani şekilde 2-3 dakika süren ve gün içerisinde sık tekrar eden tamamiyle bilinç kaybı yaşanan bir durumdur.

Normalde korkulacak bir durum gibi görünse de çoğu epilepsi iyi huyludur ve tedavi ile hastanın ilaçlarını düzenli kullanması ile geçici ve şikayetlerin azalmaktadır. Tedavisi biten ilaçsız takip edilen hastalarda vardır.

Epilepsi tanısı nasıl konur

Epilepsi klinik bir tanıdır. Şikayet üzerine hasta doktora gider, hastanın bayılması, kasılması var ise hasta gözlerini bir noktaya dikti mi? bunlar çok önemli, özellikle ilaç çeşidini seçmekte bu detaylar önemlidir. İlaç seçimi yaparken bayılan kişiyi gören kişinin anlatımı çok önemli. Mümkünse o dönem bir video çekilmesi doktor için çok faydalıdır.

Klinik bir tanıdır yardımcı olan tektik yöntemler vardır. Bunların başın EG gelmektedir. Beyindeki beyin dalgalarını gözlemlediğimiz anormal elektirik aktivitelerini görebildiğimiz, beyinden alınan kayıt ile elde edilen bir yöntemdir.

Epilepsi tedavi yöntemleri

Öncelikle ilaç tedavisi yapılır. Hasta dememiz gereken bazı şeyler var, nöbeti tetikleyen bir takım durumlardan hastanın uzak durması gerekir. Hastanın uykusuz kalması, aç kalması, kendini fazla yorması gibi durumlar nöbeti tetikleyen durumlardır. Parlak ışıklar, sürekli yanıp sönen ışıklar nöbeti tetikleyebilir.  Düzenli beslenme çok önemli ve ilaçlarını aksatmadan kullanması çok önemlidir.

Cerrahi yöntem için EG çekilmesi gerekiyor ve sonra bir takım testlerden geçmesi lazım. Nöroloji uzmanı ile birlikte beyin cerrahi uzmanı, uzman bir nöropsikolok, radyoloji uzmanı, nükleer tıp uzmanı probleme bakması lazım. Hasarlı problem var ise cerrahi yöntem için hastanın yapılmış bazı testlerine kadar çeşitli farklı görüntülemelerinin incelenmesi gereken bir protokol gerekiyor.

Epilepsi yok olan bir hastalık değildir. Nöbetleri ve rahatsızlıkları yok ediyoruz. Ömür boyu ilaç kullanan hastalarda vardır. Hasta ne kadar iyileşse de tekrardan nüksetmesi mümkündür.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak.