Ernesto Che Guevara Kimdir?


Arjantinli Doktor – Devrimci

Doğum           : 14 Haziran 1928

Ölüm              : 9 Ekim 1967

Che Guevara, Arjantin doğumlu devrimci lideri, sol düşüncenin kahramanlarından biridir.

Che Guevara olarak bilinen Ernesto Guevara de la Serna, 14 Haziran 1928’de Arjantin Rosario’da orta sınıf bir ailede dünyaya geldi. Buenos Aires Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimi gördü ve bu süre boyunca Güney ve Orta Amerika’da seyahatler yaptı. Bu seyahatler sırasında gördüğü yaygın yoksulluk ve zulüm, Marksizm’e olan ilgisini arttırdı. Gördükleri onu Güney ve Orta Amerika’nın sorunlarına karşı uygulanması gereken tek çözümün silahlı devrim olduğuna ikna etti.

Ernesto Che Guevara

1954’te Meksika’ya gitti ve ertesi yıl Küba devrimci lideri Fidel Castro ile bir araya geldi. Castro‘nun ’26 Temmuz Hareketi’ ne katıldı ve Küba diktatörü Fulgencio Batista’ya karşı gerilla savaşının başarısında kilit rol oynadı.

Castro, 1959’da Batista’yı devirdi ve Küba’da iktidara geldi. 1957-1961 yılları arasında Che Guevara, Küba Merkez Bankası başkanlığını, daha sonra da sanayi bakanlığı görevini yürüttü. Bu pozisyonda Küba’nın elçisi olarak dünyayı gezdi. Küba’da, arazilerin yeniden dağıtılması ve sanayinin kamulaştırılması için planlar gerçekleştirdi.

ABD’nin güçlü muhalefeti nedeniyle Castro rejimini Sovyetler Birliği’ne uyumlu hale getirmek için yönlendirdi. Küba ekonomisi, Amerika’nın ticari yaptırımları ve başarısız reformların bir sonucu olarak geriledi. Bu zor dönem’de Che Guevara’nın diğer Küba liderleriyle arası açılmaya başladı. Daha sonra gelişmekte olan dünyanın diğer bölgelerinde devrimi yayma arzusunu dile getirdi. 1965’te CastroChe Guevara‘nın Küba’dan ayrıldığını duyurdu.

Che Guevara, daha sonra gerilla savaşında isyancı güçler yetiştirmeye çalışan Afrika’da, özellikle de Kongo’da birkaç ay geçirdi. Burada geçirdiği zaman zarfında çabaları başarısız oldu. 1966’da gizlice Küba’ya geri döndü.

Ölümü

Küba’dan René Barrientos Ortuño hükümetine isyan eden güçlere öncülük etmek için Bolivya’ya gitti. ABD’nin yardımlarıyla Bolivya ordusu Che Guevara‘yı ve kalan savaşçılarını tutukladı. 9 Ekim 1967’de Bolivya’nın La Higuera köyünde idam edildi. Cesedi gizli bir yere gömüldü. 1997 yılında kalıntıları keşfedildi, çıkarıldı. Sonrasında Küba’ya geri gönderildi.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.