Eskimolar kimdir? özellikleri nelerdir?


Kuzey kutup bölgelerinde yaşayan insanlara eskimo denilmektedir. Bugün dünyada, Gröland’da 45 bin, Kuzey kanada’da 24 bin, Alaska’da 35 bin, Rusya’da 1.500 olmak üzere toplamda 100 bin eskimo yaşamaktadır.

Eskimolar iglolarda yaşarlar

Eskimo kelimesi “çiğ besin” anlamına gelir. Bu ismin onlara Eskimolar’dan pek de hoşlanmayan Amerika kızılderilileri tarafından verildiği tahmin ediliyor. Eskimolar kendilerine halk anlamına gelen “inniut” adını verirler.

Eskimolar, Sibirya ve Alaska birleşikken Asya’dan Kuzey Amerika’ya göç etmişlerdir. Binlerce yıl boyunca bitki olmayan buz kütlelerinde avcılık ve balıkçılık ile yaşamışlardır. Avları zıpkın, mızrak ve okla avlayan eskimolar, farklı avlanma teknikleri de geliştirmiştir. Doğayı ve hayvanların davranışlarını gözlemleyerek avlanmışlardır. Buz üzerinde delikler açmak, fokların hava alma deliklerini bulmak gibi teknikleri vardır.

Avlanılan hayvanın eti kurutulur veya dondurularak saklarlar. Derisi kıyafet, kaslardan iplik, kemiklerden iğne ve zıpkın yaparlar. Özellikle fok derisi kıyafet için en uygun olandır.

 

Katı buz haline gelen kar bloklarından yapılan evlerde veya hayvan derisinden yapılan çadırlarda kalırlar. Balina ve fok yağları yakacak olarak kullanılır, kandiller de bunlarla yakılır. Eskimolar, bu zor iklim koşullarına çok başarılı uyum sağlamışlardır.

Eskimolar, Avrupalı tüccarlar ile tanışınca avladıkları hayvanları onlarla takas ederek bir ticaret düzeni kurdular. Tüfek, ahşap tekneler bu yolla kullanılmaya başlandı. Kanada hükümeti yerleşik yaşamaları için konutlar yaptı.  Bu etki sayesinde çağdaş prefabrik evlerde ve mobilyalar ile yaşam başladı. Köpek kızakları yerine, kar otoları, motorlu kızak kullanılmaya başlandı. Eskisi gibi avcılık, balıkçılık yapmıyor bunun yerine rafinerilerde ve madenlerde çalışıyorlar.

KAYNAKÇA:

  1. https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0glo
  2. http://cografyamiz.blogcu.com/eskimolar-ve-evleri-iglo/2968311
   

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.