ESP Nedir ve Nasıl Çalışır?


ESP Nedir ve Nasıl Çalışır?

Esp Nedir: Türkçesi Elektronik Stabilite Programı olarak çevrilen ESP sistemi yeni nesil arabaların artık çoğunda bulunan bir denge sistemidir. ESP tek başına kullanılan bir sistem değildir. Araba markaları bu sistemi kilitlenmeyen fren sistemi ve patinajları önleyen sistem ile birleştirmiştir. Yani ABS ve ASR sistemleri ESP sisteminin yanında birlikte çalışmaktadırlar.

ESP sistemi birçok parçadan oluşmaktadır.

esp

ABS Hidrolikleri ve Fren Basıncı Algılayıcıları: ABS ile birlikte çalıştığını söylemiştik. Ani bir fren yaptığınızda bu basınç algılayıcıları tekerleklerin asla kilitlenmemesini sağlayacaklardır. Tabii ki de bu harika sistem ESP’de yer almaktadır.

Yanal Hız Algılayıcısı: Araç eğer gittiği doğrultudan bir miktar saparsa bunu hemen bu sistem anlayacaktır. Ardından tabii ki de ESP’ye haber verecektir.

Teker Hız Algılayıcısı: Aracınızın teker hızınızı ölçmeye yarayan algılayıcıdır. 4 tekerde de ayrı ayrı bulunmaktadır.

Direksiyon Açısı Algılayıcı: Direksiyonu çevirdiğiniz de bu durumdan ESP haberdar olup yönü ayarlayacaktır.

Elektronik Kontrol Paneli: Diğer bütün algılayıcılardan gelen dokümanları ve dosyaları çok kısa bir sürede algoritmasını kullanarak derler ve toparlar. Çok kritik bir durum gerçekleşirse ESP’yi etkin hale getirecektir.

Peki bu harika elektronik stabilite sistemi nasıl çalışmaktadır.

Esp Nasıl Çalışır:

Araba firmaları her zaman sürücünün istediğini gerçekleştirebilmesini sağlamak isterler. Yani eğer arabanın direksiyonunu sağa kırdıysanız sağa gidecektir. Sola kırdıysanız sola gidecektir. Mesela çok keskin bir viraja girdiğinizde arabanızın ön tekerlekleri kilitlenebilir. Bu durumdan ESP haberdar olacaktır. Ve dönmek istediğiniz kısma doğru güçlü bir ESP fren uygulayacaktır. Bu durum tekerinizin dönmesini sağlayacak ve yolunuza sorunsuz devam edeceksiniz.

ESP fren buzlu ve kaygan yollarda da devreye girmektedir. Yani gerçekten çok iş gören ESP sistemi çok kalitelidir. Artık günümüzde ki tüm arabalarda kullanılmaktadır. Araba alırken dikkat etmenizi öneririz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.