Esrar Bağımlılık Yapar mı?


Esrar bağımlılık yapar mı? evet esrar bağımlılık yapmaktadır. Esrar en yaygın kullanılan yasadışı psikotrop maddelerin başında geliyor ve biraz hafife alınıyor. Ottur, zararı yoktur, alkolden daha rahat kullanımı var deniliyor. Ama bütün bunlar çoğu kez esrar kullanımı mantıklı hale getirmek için söylenilen bahanelerdir.

Herhangi bir şekilde esrar kullanan insanlrın en az üçte biri ciddi problemler yaşıyor. Bunların da azamsanmayacak bir kısmı bağımlı. Esrar bağımlısı kişiler, İnsan ilişkilerindeki sorunlar, konsantre, odaklanma, motivasyon düşüklüğü yaşamaktadır.

Özellikle esrar kullanımı genç yaşlarda başladıysa bağımlı olma riski 4 ile 7 kat daha fazladır. Günümüzdeki esrar sağlanan bitkiler eskiden satılan bitkisel ürünlere göre 4 kat daha fazla bağımlılık yapmaktadır.

Bağımlılığın ölçüsü nedir?

  • Bağımlı kişiler kullanılan miktarı çoğaltır. Aynı etkiyi almak için daha fazla kullanma gereksiniminin ortaya çıkması.
  • Yoksunluk krizi. Maddeye ulaşamadığında, kullanmadığında hem biyolojik olarak, hem de psikolojik olarak yoksunluk yaşanıyor ve kişi kendisini kötü hissediyor ise bağımlı demektir. Esrar bütün bunlara sebep olan bir maddedir.
  • İnsan beyninde sinir uçlarında alıcılar vardır, düzenli ve yoğun bir şekilde esrar kullanıldığında, beyin sinirlerindeki resepsörler bu maddenin varlığına uyum gösteriyorlar. Esrar kesildiğinde yoksunluk krizi ve resepsör sayısının değişiklik nedeniyle kişi bağımlı olmaktadır.
  • Esrarda en çok huzursuzluk ortaya çıkar. Duygu halinde inişler çıkışlar, sinirlilik, uyku problemleri, iştah azalması, kilo kaybı gibi bedensel ve psikolojik belirtiler ortaya çıkar.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.