Etek ve Pantolonlardaki Ütü Parlaması Nasıl Giderilir


Ütü yapan bayanların en sevmedikleri olaylardan birisi de ütü yaparken kumaşların ısıya bağlı olarak parlama yapmasıdır. Bu parlamalar kıyafetin zamanla kullanılamaz hale gelmesine bile neden olmaktadır. Bu parlaklığı önlemek için pek çok yol denenebilir. Bunların başında ütü yaparken ütülenecek kumaş ile ütü arasına ütü bezi diye tarif edilen bir bez kullanmaktır. Ancak bu bez zaten zor olan ve can sıkan ütü işini biraz daha zorlaştırmaktadır.

Ütü bezi ile uğraşmak istemiyorsanız bir başka yöntem de silikon ütü tabanı veya ütü altlığı kullanmaktır. Saydığımız ürünler daha profesyonel ütü yapmanıza olanak verirken ütülediğiniz kumaşların da parlamasının önüne geçecektir.

Buraya kadar anlattıklarımız kumaşın parlamamasını sağlamak amacıyla ütüye başlamadan önce alınabilecek önlemlere ilişkindi. Ancak bu yöntemleri uygulamadan ütülediğiniz ve parlamasına sebep olduğunuz kumaşlar için de izleyebileceğiniz ve kolaylıkla deneyebileceğiniz bir yol var.

Kabukları soyulmuş bir pata­tes iyice yıkayıp temizlendikten sonra  sonra ikiye bölünür. Kesilen taraf yavaş hareketlerle kumaşın parlayan bölgelerine sürülür. Bir kaç kez tekrarlanması gereken bu işlem sonrasında kıyafet kurumaya bırakılır. Kumaş iyice kuruduktan sonra sert bir fırça (kumaşa zarar vermeyecek nitelikte) yardımıyla kuruyan patates kalıntıları fırçalanır. Bu işlemi uyguladıktan sonra kumaştaki parlaklığın kaybolduğunu kendi gözlerinizle göreceksiniz. Kolay gelsin.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.