Etosha Gölünün Genel Özellikleri


Etosha Gölü Nerede

  • Nambiya’nın kuzey düzlüklerinde milyonlarca yıl önce kurumuş dev bir gölün kalıntıları bulunmaktadır.

Etosha Gölü

  • Yerli halk Ovombo’lar tarafından Seraplar Gölü vaya Kuru Su Bölgesi anlamına gelen ismin verildiği Etosha Gölü tuzla kaplı kilden oluşan uçsuz bucaksız topraklardır. Etosha havuzunun  saçaklarındaki tuz sığ su yollarının altını çizerek onları ortaya çıkarır. Bu sular onbinlerce flamingonun ve diğer kuşların çekim alanıdır. 1907 yılında İzlanda büyüklüğünde olan bu saha koruma alanı ilan edildi. 1967 yılına ise bu alanın önemli bir kısmı yerleşmeye açıldı ve Etosha Milli Park’ı adını aldı.

Etosha Gölünün Kuru Havzasının Oluşumu

Etosha Gölü
  • Mayıs ayından kasım ayına kadar kuraklığın hakim olduğu bu sahada Etosha  Gölünü besleyen kaynakların yıllar önce kurumuş şiddetli kuraklığın etkisiyle de var olan suyunu kaybederek göl yok olmuştur. Çok büyük bir yüz ölçümüne  sahip bu gölün yalnızca  130 km uzunluğunda 50 km genişliğinde bir parçası hala varlığını sürdürmeye çalışmaktadır. Etosha Ulusal Parkı’nın tam ortasında yer alan bu tuz havuzunda vahşi yaşam tüm kaosuyla ve şiddetiyle kendini göstermektedir.

Etosha Gölünün Kaynağı

  • Ethosa Gölü’nün Bostwana büyüklüğündeki sahasının kuruması sonucu göl alanı 6500 km²’ye kadar daralmıştır. Bu su kütlesi aralık ayında yağan yağmur sularıyla artış göstererek canlanır. Doğuda ufku kaplayan bulut kütleleri taşıdıkları suları kuzeydeki Oponono Gölü’ne boşaltarak burayı doldurur ve sonra Ekuma ve Oshigambo Nehirlerinin aracılığıyla Etosha’nın kavrulmuş topraklarına gönderir. Yağmurun başlamasıyla birlikte bu sahaya büyük bir hayvan göçü başlar. Onbinlerce hayvanın buraya olan göçü buranın sürekli yerleşke halinde bulunan flamingolarını kısa süreliğine göçe gönderir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.