Evcil Hayvan Sigortası Nedir, Neleri Kapsar?


Canımız sevimli dostlarımız, bizler için çok ama çok önemlidir. Onlar sayesinde hayatımız daha anlamlı hale geliyor. Sevimli minik dostlarımızın hayatları ve sağlıkları bizler için oldukça önemlidir. Bu yüzden, onlara daha güvenilir ve sağlıklı bir yaşam hakkı vermek hepimizin görevidir.

Patili dostlarımıza sigorta yaptırabiliriz. Peki, evcil hayvan için sigorta var mıdır? Evet, evcil hayvanlarımız için sigorta var.

Aslında genel olarak hayvanlar için sigorta vardır. Eğer sevimli dostunuz, evcil hayvan ise yani bu kategoride yer alıyorsa, pet sigortası yaptırabilirsiniz. Fakat evcil hayvan kategorisinde yer almıyorsa, hayvan sigortası yaptırabilirsiniz.

Pet Sigortası Nedir?

kedi

Pet sigortası yani bir diğer adı ile evcil hayvan sigortası, küçük patili arkadaşlarımızın çeşitli sebeplerden meydana gelebilecek sağlık problemi yaşama ihtimaline karşı veya bir sağlık problemi yaşadığında ortaya çıkacak tedavi masraflarının karşılanmasını kapsayan bir sigorta ürünüdür.

Hayvan sigortası halk arasında daha çok bilinen bir sigorta çeşidiyken, pet sigortası daha az bilinen bir sigortadır. Hayvan sigortası, hayvancılık ile uğraşanlar arasında popüler ve uygulanan bir sigorta türüdür. Pet sigortası günümüzde daha yeni tanınan ve uygulanan bir sigorta çeşididir.

Günümüzde evcil hayvan sayısı gittikçe artış göstermektedir. Buna bağlı olarak pet sigortası da artış göstermeye başlamıştır. Tıpkı insanlardaki özel sağlık sigortaları gibi, sevimli minik arkadaşlarımız içinde pet sigortası yaptırabiliriz.

Pet Sigortası Teminatları Nelerdir?

Pet sigortası çeşidi ile minik patili dostlarımızın acil durumlardaki tedavi ihtiyaçlarını karşılayabiliriz. Bu tür acil durum gerektiren olaylar düşünülerek tasarlanmış bir sigorta ürünüdür.

Minik dostumuzun 6 ay ile 10 yaş arasında olması gerekmekte ve aşıları eksiksiz olmalıdır. Pet sigortası yani evcil hayvan sigortası, bu özellikleri bulunduran kedi ya da köpeklerimizin acil anlardaki tedavi ihtiyaçlarını ve masraflarını karşılar.

Kedi ya da köpek dışında farklı bir evcil hayvana sahipseniz, pet sigortası o hayvanınızı da sigorta güvencesine alır. Ancak, sigorta firmanızın kapsamı dışında bir hayvana sahipseniz, hayvanınızı tarım sigortası ile güvence altına alabilirsiniz.

 • Herhangi bir muhtemel bir trafik kazası sonucunda meydana gelebilecek olan bütün sağlık problemleri,
 • Herhangi bir yanma sonucunda meydana gelebilecek ya da elektrik çarpması gibi bir yanma yaralanması,
 • Yüksekten düşme gibi muhtemel olabilecek kırıklar da ya da yaralanmalar,
 • Enfeksiyon ya da farklı bir olay sonrasında gözde meydana gelen yaralanmalar,
 • Yabancı cisim batması, yutulması ya da zehirlenmeler,
 • Havasal değişimlerden meydana gelebilecek ısı çarpması ya da donma gibi nedenler,
 • Boğulmadan ya da böcek ısırmalarından oluşabilecek sorunlar

Genel olarak tüm sigorta firmalarının poliçesi kapsamında bu belirttiğimiz maddeler, ana madde olarak yer alır. Bu maddelere ek olarak, hediyeler ya da kampanyalar olabilir. Bu hediyeler ya da kampanyalar; kuaför, bakım, yıkama veya yılda bir kez olabilen ücretsiz sağlık kontrolünden oluşmaktadır.

Hangi Hayvan Türleri Pet Sigortası Kapsamına Girmez?

Hayvanları koruma kanununa göre ülkemizde beslenmesi, satışı ya da üretimi yasaklanmış olan hayvanlar pet sigortası kapsamına girmez. Pet sigortası kapsamı dışında olan hayvanlar, Pitbull ya da Japanese Tosa gibi hayvan türleridir.

Ayrıca bu kanuna göre evcil hayvanların kimliklendirilmesi mikroçip olarak yasal şekilde belirlenmiştir. Bu yüzden hayvan sahiplerinin, sevimli dostlarına bu çipi taktırmaları zorunlu kılınmıştır. Hayvan sahiplerinin bu kimliklendirme ile belediyeye sevimli dostları için kayıt yaptırmaları zorunlu tutulmuştur.

Hangi Durumlarda Pet Sigortası Teminat Dışı Olur?

 • Mikroçipi yoksa,
 • 6 aydan küçük veya 10 yaşından büyükse,
 • Yarış ya da bahis gibi nedenlerden dolayı yaralanma ya da herhangi bir sağlık problemi sonucunda oluşan masraflar,
 • Aşıları tamamlanmamışsa,
 • Hastalık ya da yaralanma gibi sebeplerden dolayı ölün gerçekleşmişse ve bu durumdan dolayı tazminat talepleri varsa,
 • Hastalık ya da acil bir durumdan sonra sağlığı stabile dönen hayvan muayenesinde,
 • Hastalık ya da acil durumdan sonra durumu stabile dönen hayvanın medikal ya da ilaç giderlerinde,
 • Sigorta şirketi ile anlaşması olmayan bir veteriner ile yapılan müdahalelerde

Evcil hayvanınızın bu tür durumlarda pet sigortası teminatı karşılanmaz.

Pet Sigortası Pahalı Mıdır?

Pet sigortası fiyatları, yaptırdığınız poliçeye göre ve sigortayı yaptırdığınız sigorta firmasına göre değişiklik göstermektedir. Yani farklı sigorta şirketlerinde, farklı sigorta fiyatları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden, pet sigortası fiyatları bazı sigorta firmalarında ucuz olurken bazı sigorta firmalarında pahalı olabilir.

Bu nedenden dolayı çeşitli sigorta şirketinden teklif alarak değerlendirme yapabilirsiniz. Kendinize ve sevimli minik patili dostunuza en uygun sigortayı bulmuş olacaksınız. Yaptırdığınız veya yaptırmayı planladığınız sigorta poliçesini dikkatli incelemenizi öneririz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.