Evde Diş Nasıl Beyazlatılır


Her insan sevdiğine bembeyaz gülümsemek ister. Beyaz ve sağlıklı dişlerin kişiye özgüven kazandırdığı ve sosyal ortamlarda daha rahat davranmasını sağladığı da bir gerçek. Diş renginin tonu genetik faktörlere ve dış etkenlere bağlı olarak kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Doğuştan gelen ton farklılıklarının yanı sıra aşırı kahve, sigara ve çay tüketimi diş rengini olumsuz yönde etkilemektedir.

Şüphesiz ki diş tipinize göre en doğru beyazlatma tekniğini size diş doktorunuz uygulayacaktır. Fakat evde de dişlerinizi beyazlatmak adına uygulayabileceğiniz yöntemler de yok değil.

Yöntem 1

Evinizde zeytinyağı, yarım limon ve karbonat var mı? Varsa dişlerinizi beyazlatmanız mümkün. İlk önce dişlerinizi bir fırça ve diş macunu yardımıyla fırçalıyorsunuz. Bu işlem bittikten sonra yarım limon suyunu 1 çay kaşığı karbonatı ve 1 çay kaşığı zeytinyağını bir kapta karıştırıyorsunuz. Karışımı diş fırçanızın üzerine sürüp bir de bu şekilde dişlerinizi fırçalıyorsunuz. 5 dakika kadar bu işlemi yaptığınız taktirde ve düzenli yapılması kaydıyla dişlerinizin beyazladığını fark edeceksiniz.

Yöntem 2

Yine klasik yöntemle dişlerinizi fırçaladıktan sonra bu kez 1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı ada çayı ve 1 çay kaşığı tarçını karıştırıp elde ettiğiniz kürü diş fırçanıza sürüp dişlerinizi bir de bu şekilde fırçalıyorsunuz. 5 dakika yeterli olacaktır. Düzenli uygulandığında daha beyaz dişler size bekliyor olacak.

Yöntem 3

Diğer bir etkili yöntem ise evimizde bulunan tuz, karbonat ve sirke ile bir karışım hazırlamak. 1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı tuz ve birkaç damla sirke ile hazırlanan bu karışımı diş fırçanızla dişlerinize uygulayabilirsiniz.

Yöntem 4

Piyasada diş beyazlatmak için özel olarak üretilen macunlardan, beyazlatıcılardan ve beyazlatma bantlarından bulabilirsiniz. Sizin için en uygun markayı bulmak için doktorunuza danışabilir, böylece dişlerinizi doğal rengine kavuşturabilirsiniz.

Lazerle Diş Beyazlatma

Dişlere zarar verdiği bilindiği için bazı ülkelerde yasaklanan bu yöntem ömür boyu olmasa da uzun bir süre dişlerinizin beyaz kalmasını sağlar. Uygulamanın hekim kontrolünde ve hastane ortamında yapılması gerekmektedir. Kahve, çay tüketimi ve sigara kullanımı düzeyinize göre 6 ay ile 2 yıl arasında 2-4 ton beyazlatma sağladığı bilinen yöntemleri arasındadır.

Sağlıklı günler, güzel gülüşler.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.