Evde El Dezenfektanı Nasıl Yapılır? DSÖ Onaylı Formül


“Evde el dezenfektanı nasıl yapılır?” sorusu, Korona Virüsü salgınından sonra artan fiyatlarla birlikte en çok merak edilen sorulardan biri. DSÖ onaylı formül ile evde kolayca el dezenfektanı üretebilir, salgına karşı kendi imalatınız olan dezenfektanla önlem alabilirsiniz. Detaylar yazımızda.

Bildiğiniz gibi Covid 19 salgını Dünyada gündem haline geldi ve ülkemizde ilk korona virüs vakası açıklandıktan sonra uzmanlar el temizliğinin önemini vurguladı. El dezenfektanı kullanımı önerildikten sonra bazı fırsatçılar bu küçük el dezenfektanlarını 30-50 liraya satmaya başladı. Eczanelerde bile şu anda 100 ml el dezenfektanları 50 TL gibi uçuk fiyatlardan satılıyor. Vatandaşlarımızın ise bu fiyatları görünce evinde kendilerinin bu el dezenfektanlarını yapma arayışında olduğunu görmekteyiz.Farklı internet sitelerinde kaynağı belli olmayan bazı tarifler dolaşmakta. Biz de en doğru ve sağlıklı el dezenfektanlarını kendimiz evde nasıl üretebiliriz, sizin için güvenilir kaynaklardan araştırdık. Üstelik yalnızca 3 malzeme ile.

Dünya Sağlık Örgütünün Onayladığı Formülasyon ile Evde Dezenfektan Yapımı
İlk malzememiz “İzopropil Alkol”. Bunu eczanelerden temin edebilirsiniz.1 litresi 30-50tl arası değişebilmekte. İzopropyl Alkol alırken dikkat edilmesi gereken husus alkol oranının min. %99 olması. Bir diğer malzememiz ise “Gliserin”. Gliserin bir nemlendirici. Saf alkolün cildimize vereceği zararları koruyor. Son olarak kullanacağımız madde ise Oksijenli Su olarak bildiğimiz “Hidrojenperoksit”. Yaklaşık 1,5 litrelik bir el dezenfektanı üretmek için bu malzemeleri aşağıda ölçülerde bir araya getirmemiz gerekiyor.

Kolay Dezenfektan Tarifi Malzemeler

-1000 ml izopropil alkol (%99.8)
-55 ml oksijenli su (%3 hidrojen peroksit)
-20 ml Gliserin
-265 ml su
-1,5 litrelik pet şişe
-Ölçü kabı
-Huni

Malzemeleri Bulmak ve Yapım Tekniği Çok Kolay

Öncelikle evinizde yoksa bu oranları ölçebileceğiniz bir ölçü kabı alıyoruz (2-3 ₺). Daha sonra hava almayan bir şişenin içerisine (pet su şişesi olabilir) sırasıyla izopropil alkolü ardından verdiğimiz ölçüdeki gliserini ve en son oksijenli suyumuzu ve normal suyumuzu boşaltıyoruz.

Ardından iyice çalkalayıp homojen bir hale getiriyoruz. Dezenfektanımız hazır. Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisine göre bu karışımı yaptıktan sonra 72 saat beklemeye alıyoruz.

Bu bekleme süresi oksijenli suyun alkolün içindeki cilde zarar verebilecek sporları öldürmek için.

Maliyeti Çok Ucuz

Bütün bu malzemeleri 40-45 tl civarı bir fiyata edinebilirsiniz. Yani 100 mililitrelik bir şişeyi 5 tl gibi piyasadaki fiyatının 1/10 ine mal edip güvenle kullanabilirsiniz. Sağlıkla Kalın.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.