Evde Nargile Nasıl Hazırlanır? Nasıl Yapılır?


Gerekli malzemeler

1– Nargile
2– Kömür
3– Alüminyum folyo
4– Tütün
5Su

Evde Nargile Nasıl Yapılır?

nargile
nargile

1– Şişeye su doldurun. Soğuk su koyun hatta içine 3-4 tane de buz atın.Suyu çok fazla doldurmayın. Ser borusu denen şişenin içine giren boru 1-2 cm suyun içinde kalmalı.

2– Marpucu ser üzerindeki özel yuvasına koyun. Bunu yaparken, marpucun etrafını iyice kontrol edin ve hava almasını engelleyin. (Mesela marpuç bir kağıt ile sarılabilir)

3– ser (ser nargileni ana gövdesi) ucuna parmağınızı kapatarak marpucunuzdan hava çekmeye çalışınız.Bu durumda hava gelmemesi gerekir. Eğer suda kabarcık oluşuyor ise ser ucu borusu veya ser’in şişeye girdiği kısmı kontrol edin.

4– Tütünü küçük parçalara ayırıp, kesinlikle bastırmadan lüle içerisine koyunuz. (bastırmayın bu çok önemli). Lüleye konacak tütün, seviye itibarı ile lüle üst seviyesini geçmemelidir. Ayrıca özel harmanları da dağıtınız koyabilirsiniz. Onlar hafif ıslak oldukları için birbirine yapışık gibidir ufak parçalar halinde koyabilirsiniz.

5– Tütün konulan lülenin üzerini, kenarlarına taşacak büyüklükte alüminyum folyo ile kapatınız. Alüminyum folyoyu, hava almayacak şekilde lülenin kenarına sıvazlayınız. Alüminyum folyonun kalın olanını tercih ediniz. Ama ince bulup da sakın 2 kat olarak sarmayın. O zaman tütün çok geç yanar.

6– Alüminyum folyoyu maşa ucundaki tel veya başka sivri bir cisimle deliniz.Lüleyi, ser’in uç kısmına hava almayacak şekilde takınız.

7– Nargile kömürünüzü yakınız. Kömürünüz tutuştuktan sonra ocağınızı kapatıp 3 veya 5 dakika ocağın üzerinde bekletiniz. Kömürünüzün dış yüzeyi beyaz hale gelince, lülenin üzerine yerleştiriniz. Başlangıçta 3 parça kömür koyunuz. Kömürler küçülüp yeni kömür koymanız gerektiğinde 2 parça kömür size yetecektir.

8– Kömürünüzü, lülenin üzerine koyduktan üç beş dakika sonra içmeye başlayabilirsiniz. Nargilenizin tam verime ulaşması 10 – 15 dakikayı bulabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.