Evde Yüz Bakımı Yapmak İçin 5 Kolay İpucu


Kadınların hayali olan ve her zaman arzuladığı lekesiz ve sivilcesiz bir cilt artık bir hayal değil. Bu içeriğimizde sizlere arzuladığınız pürüzsüz ve canlı bir cilt için uygulamanız gereken bazı ipuçlarını vereceğiz. Eve yüz bakımı ve cilt bakımını günlük olarak yapmak arzulanan cilde kavuşmak için önemli bir detaydır. Güzel bir cilt istiyorsanız tek bir yol vardır o da, kendinize zaman ayırmak ve kendinizi önemseyerek biraz olsun şımartmaktan geçer.

2008 yılında İngiliz Dermatologlar Derneği tarafından gerçekleştirilen bir araştırmada, sağlıklı ve lekesiz cilt için gerekli olan başlıca şeyin genişin zararlı ışınlarından korunmak olduğu açıkça görülmüştür. Bunların dışında düzenli nemlendirici kullanmak, sağlıklı bir beslenme programına sahip olmak, bol su içmek ve yüz masajını yaptırmak da bir o kadar önemli.

Güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmak yalnızca cilt kanseri gibi tehlikeli bir hastalığı tetiklemekle kalmaz, aynı zamanda ciltte kırışıklıklara ve deri lekelerine de sebebiyet verir. Evde yüz bakımı yapmak ve zararlı güneş ışınlarından korunmak birçok rahatsızlığı engelleyecektir. Peki, evde yüz bakımı nasıl yapılır? İşte, evde yüz bakımı yapmak için 5 kolay ipucu:

Evde uygulaması kolay 6 güzellik ipucu

1- Güneşten Korunun

Güneş Lekesi
Güneş Lekesi

Rochester, Minnesota, ABD, uluslararası bir üne sahip kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Mayo Clinic’e göre, lekeli ve yıpranmış ciltlerde görülen deformasyonun nedeni tamamen hayat boyunca güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmanın bir sonucu.

Kendinizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için aşağıdaki üç yöntemi uygulayabilirsiniz.

Güneşin en yoğun olduğu saatlerde dışarıya çıkmaktan kaçının: Güneş ışınları cildinize en fazla zararı 10.00 ve 16.00 arasında verir. Bu yüzden bu saatler arasında dışarıya çıkmaktan kaçınmanız oldukça önemlidir.

Korucuyu kıyafetler giyin: Uzun kollu gömlek, diz altında şort ve geniş bir güneşliği olan şapkalar giyin. Sıkı dokunmuş kumaşlar da aynı zamanda güneşin zararlı ışınlarından korunmanızı sağlayacaktır.

Güneş kremi kullanın: Güneş koruma faktörü 15’ten büyük spektrumlu bir güneş kremi kullanın ve dışarı çıkmadan önce yaklaşık 20 dakika önceden sürdüğünüzden emin olun. Suya girerseniz veya terlerseniz kreminizi tazelemekten kaçınmayın.

2- Sigara ve alkol kullanımından uzak durun

Sigara
Sigara

Araştırmalar, sigara ve alkol kullanımının doğrudan cildi yaşlandırdığını gözler önüne seriyor. 2007 yılında Dermatoloji Arşivlerinde yayınlanan bir araştırmada, sigara ve alkol tüketen kişilerin tüketmeyenlere nazaran daha sağlıksız, daha lekeli ve daha yaşlı bir cilde sahip oldukları görülüyor. British Skin Foundation’dan Indy Rihal, NHS Choices’a yaptığı açıklamada, sigara tüketmenin kollajen dökülmesini teşvik ettiğini ve üretilen kollojen miktarı azaltarak cildin doğal elastikiyetini azalttığını söyledi.

Cildin dayanıklılık gücüne yardımcı olan bir protein olan kollajen, yaşlanmayla birlikte doğal olarak giderek azalır ve sonuç olarak kırışıklıklara neden olur. Sigara içmek bunun daha çabuk meydana gelmesine neden olur ve cildin içindeki küçük kan damarlarının büzülmesine neden olur, bu da deri hücrelerinin aldığı oksijen ve besleyici maddeleri azaltır; bu da cildin esnekliğini azaltır ve yaşlanmayı hızlandırır.

Mayo Clinic ayrıca yanmakta olan sigaranın çıkardığı sıcaklığın yüz derisine zarar verdiğini ve bazı sigara içme hareketlerinin kırışıklıklara neden olduğunu kanıtlamıştır.

Alkol tüketmek vücudunuzu ve cildi susuz bırakabilir ve kuru bir hale getirebilir, cildi yaşlı ve yorgun bir görüntüye terk eder. Yani alkol tüketiyorsanız, bol miktarda su içmeye ve bunu düzenli olarak yapmaya özen gösterin. Vücudunuzun susuzluğunu gidermeye yardımcı olmak için alkollü içecekler içerken, bir taraftan da soda veya meyve suyu gibi alkolsüz bir içecek kullanın.

3- Cildinizi düzenli olarak temizleyin ve nemlendirici kullanın

cilt
cilt

Ocak 2008’de yayınlanan İngiliz Cilt Vakfı araştırmasında İngiltere’de makyaj yapan kişilerin şaşırtıcı bir şekilde yüzde 50’sinin yatmadan önce makyajlarını çıkarmadıkları ortaya çıktı.

Yatmadan önce temizlenmeyen makyaj gece boyunca cilde ciddi zararlar verir ve oksijen alımını önler. Bu durum aynı zamanda kaliteli bir uyku uyumayı da zor bir hale getirir.

Makyaj temizleme, kir ve bakterileri de uzaklaştırdığı için evde yüz bakımı konusunun önemli bir parçasıdır. Tek dikkat etmeniz gereken nokta, makyajınızı temizlerken bunu cildinize hasar vermeden, nazikçe yapmaktır.Ayrıca, güçlü sabunların yerine daha yumuşak sabunlar kullanın ve özellikle hassas cildiniz varsa, parfümler ve boyalar gibi rahatsız edici katkı maddelerinden uzak durun.

Makyajınızı çıkartırken göz çevresindeki hassas ciltlere dikkat edin ve suya dayanıklı makyaj yaptıysanız, tamamen çıkmasını sağlamak için yağ bazlı bir ürüne gereksinim duyabilirsiniz.

Makyajınızı çıkartıp, cildinizi kuruladıktan sonra birazcık nemlendirici kullanmanızı da tavsiye ederiz.Cildin hava koşullarından dolayı kuruması ve soluk bir görüntüye kavuşmaması için nemlendirici kullanmak oldukça önemlidir. Mayo Clinic uzmanlarına göre nemlendirici kullanmak, cildinizin doğal nem seviyelerini de korumanıza yardımcı olur.

Kuru bir cilde sahipseniz alkol bazlı ürünlerden kaçının ve yağlı bir cilde sahipseniz yağ bazlı ürünleri kullanmayın.

4- Kaliteli Uyku Cilt Bakımı Açısından Önemlidir

uyku
uyku

Kaliteli uyku uyumak sağlıklı bir cildin olmazsa olmazıdır. Yeterli miktarda kaliteli uyku, özellikle gözlerinizin altındaki çantalarla cildinizin yorgunluğunu ve yaşlanmasını sağlar. Kalitesiz bir uyku, kısır döngü haline gelebilir, çünkü uyku eksikliği sizi sinirli, endişeli ve depresif bir zihin yapısına sokar ve ileride de kaliteli uyku uyumayı da zorlaştırır.

Kaliteli uyku uyumak için stresinizi azaltmaya ve stresten uzak durmaya çalışmak önemlidir. Gün içinde egzersiz yapmak ve fiziksel yorgunluk yaratmak da geceleri uykuya dalmanıza ve deliksiz bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır.

5- Dikkatli Bir Şekilde Tıraş Olun

traş
traş

Güzel ve pürüzsüz bir cilt yalnızca kadınların hayali değildir. Erkekler de sivilcesiz ve lekesiz bir yüzün hayalini kurarlar. Erkekler nazarında evde yüz bakımı için en önemli noktalardan biri de tıraş olurken cilde hasar vermemektir.

Düzgün ve doğru bir tıraş için Mayo Clinic uzmanları sakalları yumuşatmak, temiz ve keskin bir ustura kullanmak ve tıraşı sıcak bir banyodan veya duştan sonra olmak gerektiğini vurguluyorlar.Tıraştan sonra cildinizde gözle görülür bir tahriş yoksa bile alkollü bir losyon kullanmamanız oldukça önemlidir. Mümkün olduğunca tıraş olduktan sonra krem bazlı, nemlendirici losyonlar kullanmak sizin için daha ideal bir seçim olacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.