Fatih Terim kimdir?


Fatih Terim, 1953 yılında Adana’da doğdu,  futbol ile ilk tanıştığında ise 6 yaşındaydı. Adana’nın arka sokaklarında bezden yapılan toplar ile ilk şutlarını attığında mahalle takımının da kaptanıydı. Fatih Terim babasının tüm ısrarlarına rağmen okulu bitiremedi. O artık Adana Demirsporun genç kaptanıydı. Hemen ardından A takımına oradan da Genç Milli takımın kaptanlığına yükselecekti.

O hep farklı lakaplar ile anıldı. Adana’da hayata ilk gözlerini açtığında da Kopenghan’da UEFA kupasını kaldırdığında da adının önünde hep onu tanımlayan bir sıfat vardı.

Fatih Terim

Gençlik yıllarında sergilediği tatlı sert tavırlarından dolayı Ringo Fatih iken, ceza sahasında yaptığı fantastik hareketler ve çizgiden çıkardığı toplardan dolayı bir çizgi film kahramanı Sementa Fatih idi.

Terim daha sonra sarı kırmızıların kaptanıydı ve sahaya en önce çıkıyordu. 13 yıl boyunca Galatasaray forması ile hiç şampiyonluk yaşayamadı. 33 yaşında futbola veda ederken Ali Sami Yen’deki jubilesine helikopter ile gelecekti. O artık teknik drektördü. Sırasıyla Göztepe, Ankaragücü ve ardından milli takımın başına geçti. 1996’da tarihi bir İsveç maçı sonrası Türkiye’yi ilk kez Avrupa şampiyonasına taşıdı. Türkiye’ye geldiğinde omuzlardaydı.

1972 yılında futbolcu olarak Galatasaray’a gelen Terim 1996 yılında yeniden Floryadaydı ve takımın teknik drektörüydü. Galatasarayı 4 yıl üst üste şampiyon yapacak ve ardından da UEFA kupasını kaldıracaktı.

Terim’in yeni lakabı artık İmparatordu. UEFA kupası ile İstanbul’a döndüğünde ise aklında Avrupa vardı. İlk durağı Sinyor lakabını alacağı Floransaydı. Fiorentina’yı çalıştırdıktan sonra dünya devi Milan’ın yolunu tuttu, ancak 8 ay sonra görevine son verildi. Tekrar Galatasaray’ın başına geldi ve ardından tekrar milli takımın başına geçti.

2008 avrupa şampiyonasına girmeyi başardı ve 2008’de Türkiye Avrupa 3. sü olurken Terim’de tekrar güven kazandı.

Terim’in bir sonraki durağı yine Galatasaray’dı ve 4. kez geri geliyordu. Takımı 2 kez üst üste şampiyon yapıyor ve şampiyonlar liginde çeyrek finali görüyordu. Ancak Terim sadece başarıları ile değil medya ile tartışmaları ve aldığı cezalar ile de ülke gündemindeydi.

Gün geldi Fatih Terim tarih bir kez daha tekerrür etti. Başarısız olan bu kez Abdullah Avcı’lı milli takımdı. Fatih Terim bu süreçte Galatasaray’dan 4. kez ayrıldı ve Milli Takımın başına 3. kez geçmişti. Ve kısa bir süre sonra Milli Takımlar direktörüydü.

2017 yılı içerisinde yaşanan krizler sonrasında Türkiye Milli Takımı’ndan ayrıldı.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.