Fayanslar Kırmadan Nasıl Sökülür?


Fayanslar ıslak zeminlerde, sürekli temizlik gereken yaşam alanlarında hayat kurtaran yapı malzemeleri olarak uzun zamandır hayatımızda yer almakta. Zaman zaman çeşitli sebeplere binaen fayanslar kırmadan sökülür mü sorusu pek çok kişinin kafasına takılmakta.

Fayanslar ıslak zeminlerde suya maruz kalma sebebiyle zaman içerisinde yıpranmasını engellemek için altına su geçirmemesine özen gösterilir. Bunun için suya ve sızdırmaya dayanıklı kimyasal harçlar kullanılarak fayans ve kalebodur döşeme işlemleri gerçekleştirilir. Kullanılan kimyasallar fayansa yapışarak onun yüzeyde kalmasını sağlarken aynı zamanda da fayans altına su geçirimini büyük ölçüde engeller.

Bu sebeplerden dolayı fayansların kırmadan sökülmesi çoğunlukla mümkün değildir. Ancak altı iyi beslenmemiş, güçlü kimyasal harçlar kullanılarak yapıştırılmamış olan fayansların kırılmadan sökülme imkanı bir nebze olsun bulunmakta. Ancak genel olarak altı ne az beslenmiş olsa da fayans veya kalebodurların kırılmadan sökülmesi oldukça zordur ve kıyısı köşesi de olsa kesinlikle sökme esnasında fayanslar zarar görür. Fayansta oluşacak en küçük kırık bile fayansın kullanılamamasına sebep olacaktır. Bu sebeple fayansı yeniden kullanmak amaçlı sökmeye çalışmak beyhude bir uğraştan öteye geçemeyecektir.

Bu yüzden fayansların kırmadan sökülerek başka yerlerde veya aynı zemine tekrar kullanımı düşünülse de bu mümkün olmayacaktır. Zira bu malzemeleri sökmek için altına kullanılan harcın devre dışı bırakılmasının bir yolu yoktur. Murç veya matkap yoluyla fayans yada kalebodura yapılacak müdahaleler de fayanslara zarar verecektir.

Yeni zemin kaplamalarında eski fayansların kullanılamayacağının altını bir kez daha çiziyoruz. Özellikle sızıntı sebebiyle bir iki fayansın kırılması gerektiğinde ise mecburen ya zemin kaplaması tamamen değiştirilecek, yada fayans veya kalebodurun birebir aynısı bulunamasa bile bir benzerinin kullanılması gerekecektir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.