Feng Shui Nedir? Neden Uygulanır?


Feng shui, Çin’de 3.000 yıldan fazla süre önce resmileşmiş eski bir sanat ve bilimdir. Edebi çeviride feng “rüzgar”, shui ise “su” anlamına gelir. Çin kültüründe rüzgâr ve su iyi sağlıkla ilişkilendirilir, bu nedenle iyi feng shui, iyi şans anlamına gelir. Tersine, kötü feng shui ise kötü şans veya talihsizlik anlamına gelir.

Yaşadığımız çevrede bizi etkileyen ve devamlı hareket eden kozmik, metafiziksel enerji vardır. Bu enerjiye “Chi” denir. Chi atmosferde sessizce ve görünmeden sürekli dolaşır, çok etkilidir. Çin’liler bu gücü “Ejderha’nın kozmik nefesi” olarak adlandırır. Feng Shui bu enerjiyi bize en faydalı olacak şekilde kullanmayı öğretir.

İki Temel Feng Shui İlkesi; Feng shui ve Taoizm arasında paylaşılan kavramlar, yin ve yang kutupları, öteki olmadan var olamayan kutupsal karşıtlıklar ve beş elementin teorisi feng shui’nin kurucu ilkeleridir.

Yin ve Yang; Taocu yin ve yang teorisinin özü başarılı bir yaşam akışını sürdürmek için dişil (yin) ve eril (yang) dengesinin gerekli olduğu inancıdır. Tao ve feng shui teorisinde yin ve yang birbirine bağımlı ve daima dengede olması gereken zıtlardır. İkilik prensibi; her şeyin iki şey arasında dengeli bir karışım olması gerektiği fikri yin / yang teorisinin temelinde yer alır. Diğer ruhani felsefelerin çoğu, iyiyle kötülük gibi karşıtlıklar birbirinden ayrı olması gerektiğine inanmalarına rağmen, Çin Tao sistemi, karşıtlar arasındaki dengenin arzu edilen durum olduğuna inanmaktadır. Ama bir ilke diğerine ağır bastığında anlaşmazlık oluşur.

Beş element; Geleneğe göre, feng shui uygulaması, her şeyin beş elementin değişen derecelerinden oluştuğunu belirtir. Bunlar; odun, ateş, toprak, metal ve su. Her biri, belirli bir alana uyum sağlamanıza yardımcı olabilecek belirli renklerle temsil edilir.

Beş element, bir kısmı yapıcı ve bir kısmı yıkıcı olacak şekilde etkileşime girebilir. Yapıcı döngüde; ağaç, ateşi besliyor. Ateşin külleri toprağı yaratıyor. Toprak metale hayat veriyor. Metal ise sıvı formunda suya benziyor. Su ise ağaca hayat veriyor. Yıkıcı dengede ise; Elementlerin diziliş sırasına göre her elementin iki sonrası o element için yıkıcı oluyor.  Örneğin su, ateşi söndürüyor. Ateş metali eritiyor. Metal ağacı kesiyor. Ağaç toprağı yok ediyor. Toprak ise suyu bulandırıyor ve çamur oluşturuyor.

Bagua; Feng shui enerji haritası olan bagua, “I Ching” sembollerini içeren sekizgen bir yapıdır. Evinizin ve odaların bagua’sını (“wada” olarak da bilinir) bilmek, yaşam deneyiminizin belirli yönleri arasındaki bağlantıyı anlamanıza yardımcı olacaktır. Bagua evin farklı bölümlerinin, aşk, sağlık veya servet gibi yaşamınızın belirli alanlarını nasıl etkilediğini değerlendirip iyileştirebileceğiniz bir haritalandırma şemasıdır. Mobilya ve odadaki diğer nesneleri maksimum pozitif enerji için nasıl konumlandırılacağını belirlemek için kullanabilirsiniz. Örneğin, bilgelik alanı olarak tanımlanan yer kitaplarınızı yerleştireceğiniz iyi bir yer iken, sevgi ve ilişki alanı; düğün fotoğrafı için iyi bir yerdir.

Feng Shui’de 8 tane temel yöntem vardır. Bunlar;

1 ) Renkli ve çeşitli ışıklar ve aynalar
2 ) Ses, çanlar, müzik ve ziller
3 ) Renkler
4 ) Çiçek, bitki ve küçük ev hayvanları
5 ) Havada salınan nesneler, süsler
6 ) Heykel
7 ) Elektronik cihazlar
8 ) Bambudan yapılmış kılıçlar

 

Renklerin Anlamları;

Mor: Zenginlik ve bereket.

Pembe: Evlilik

Siyah: Kariyer

Sarı: Zenginlik

Kırmızı: Ün

Beyaz: Saflık

Gri: Fedakarlık

Yeşil: Sağlık

Mavi: Bilgi ve sağlık

 

Feng Shui Pusulası; Sıradan bir manyetik pusulanın özel bir şeklidir. Aslında, manyetik pusula başlangıçta feng shui’de kullanılmak üzere, binaları ve bina içindeki nesneleri konumlandırmak için icat edildi. Luo tava da denilen feng shui pusulası, daha derin bilgilere erişmek için kullanılır. Manyetik bir iğnenin etrafında düzenlenmiş eş merkezli halka bantlarından oluşur. Çince’de, luo “her şey” ve tava “kase” anlamına gelir. Bu, feng shui pusulasının, evrenin tüm gizemlerini içerdiği anlamına gelir.

Kua Sayısı; Feng shui ile uğraşan kişiler doğum tarihlerine karşılık gelen kau sayısını kullanır. Bulunan her sayının baguanın bir bölümü ile ilgisi bulunmaktadır. Kadın ve erkek için farklı sonuçlar verir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.