Fil hastalığı (Lenfödem) nedir? belirtileri nelerdir? » E-Kütüphane

Fil hastalığı (Lenfödem) nedir? belirtileri nelerdir?


Fil hastalığı; Lenf (akkan) sıvısının vücuttaki miktarının artması veya sistemik dolaşıma verilemeyip deri altına, doku aralıklarına yayılmasıyla bacaklar, kollar, kasıklar, avret mahalli, hatta yüzde aşırı şişmelere sebep olan bir hastalık.

Çeşitli sebepleri olan bu hastalığın zamanımızda en çok rastlanılanı kanser dokusunun lenf yollarını tıkaması veya ameliyatlar sırasında lenf yollarının hasara uğramasıdır. Toplardamar tıkanmaları sonucunda gelişen fil hastalığı da ameliyat sonralarında sık görülür. Tropikal bölgelerde en sık görülen sebebi ise Wuchereria bancrofti (Bancroft kurdu) denilen parazitin, lenf yollarını işgal edip tıkamasıdır.

Hücrelerin arasında bulunan sıvının dengede kalabilmesi için bu sıvının sürekli süzülerek tekrar kana karışması gereklidir. Vücutta bu görevi lenfatik sistem sağlamaktadır ve bu sistemde taşınan sıvıya da lenf sıvısı adı verilmektedir. Lenf sıvısını taşıyan lenf kanalları ve lenf düğümleri hasara uğrarsa, veya doğuştan kusurluysa lenf sıvısı vücutta birikir. Bir bölgede biriken sıvı miktarı, lenfatik sistemin taşıma kapasitesinden daha büyükse lenfödem oluşur. Lenfödem, lenfatik sıvının hücreler arası dokuda birikerek, sıklıkla kollarda veya bacaklarda, ara sıra da gövdede şişmeye neden olmasıdır

Fil Hastalığı Belirtileri

Kol veya bacakta dolgunluk hissi, deride gerginlik, el bileği veya ayak bileği ve parmakların hareketliliğinin azalması, giysi, bilezik, saat, yüzük, ayakkabı, çorap, gibi eşyaların dar gelmesi ve iz bırakması gibi belirtiler fil hastalığının belirtileridir.

 

Genel Fil Hastalığı Semptomları

Eğer fil hastalığının şiddetli semptomları tedavi edilmez ise, bu semptomlar zamanla değişebilir. Şiş olan etkilenen bölge daha şiş, daha sert ve daha acılı bir hale gelebilir. Bunların dışında ayrıca;

  • İğnelenme ya da karıncalanma
  • Uyuşukluk hissi
  • Sert ve katı olan deride kızarıklıklar
  • Etkilenen alanın daha zor şekilde hareket ettirilmesi
  • Ağrının oluşması
  • Bireyin cildinde girinti çıkıntı oluşması
  • Kol ya da bacak şeklinde değişiklik olması
  • Deri enfeksiyonları
  • Derinden sızan sulu sıvı (lenf sıvısı) gibi semptomlar fil hastalığı ya da lenfödemin belirtilerini oluştururlar. Eğer bu semptomlardan herhangi birine rastlıyorsanız doktora görünmenizde fayda olacaktır. Tedavi şişliği azaltır ve bireyin daha rahat olmasına yardımcı olur.

Fil Hastalığının Nedenleri

Bireyin lenfatik sistemi çok önemlidir ve bireyin sağlıklı kalmasında önemli rol oynar. Bu sistem, protein yönünden zengin lenf sıvılarının vücutta dolaşmasını sağlar. Bunun dışında bakteri, virüs ve atık maddelerin toplanmasını sağlar. Bireyin lenfatik sistemi, lenf damarları boyunca bu sıvıların ve zararlı maddelerin taşınmasını lenf düğümleri yoluyla yapar. Atıklar, vücuttaki lenfositler yani bireyin lenf düğümlerinde yaşayan ve enfeksiyonla mücadele eden hücreleri, yoluyla filtre edilir ve ardından vücuttan atılır.

Lenfödem yani fil hastalığı, genellikle ayak ya da kollardan, bireyin lenf damarlarının, lenf sıvısını yeterli biçimde boşaltamaması sonucu oluşur. Fil hastalığı birincil ve ikincil şekilde oluşabilir. Bunun anlamı, fil hastalığı birincil yani kendi başına meydana gelebilen bir hastalık olmasıdır. Bunun yanında başka bir hastalık ya da durum nedeniyle de meydana gelerek ikincil lenfödemini oluşturabilir. İkincil lenfödemi sorunu, birincil lendödeminden çok daha yaygın olarak görülmektedir.

Tedavisi

fizyoterapi ve cerrahi olmak üzere iki tür tedavisinin en başarılı sonuç bu iki yöntem birlikte kullanıldığında alınıyor.

   

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.