Firdevsi (Ebul Kasım Mansur bin Hasan) Kimdir?


Firdevsi (Ebülkasım Mansur bin Hasan) İranlı şair, eski İran tarih ve destanlarına karşı artmaya başlayan ilgiden büyük ölçüde etkilendi. Ebülmüeyyet el-Belhi, Ebu Ali Muhammet bin Ahmet el-Belhi ve Tus valisi Ebu Mansur Muhammet bin Abdürrezzak’ın düzyazı; Dakiki’nin manzum şehnamelerinden sonra, o da ünlü yapıtı Şehname’yi yazmaya başladı (975).

Daha çok Ebu Mansur Muhammet bin Abdürrezzak’ın yapıtından yararlandı. Bir çiftlik sahibinin oğlu olmasına karşılık geçim durumu iyi değildi. Yapıtını (Şehname) tamamlayınca o dönemin bilgin ve sanatçılara eliaçık davranan Gazneli Mahmut’a sundu (1010).

Gazneli Mahmut, kendisine çok yetersiz bir maaş bağlayınca, bu davranışından dolayı onu hicvetti. Gazne’den geldiği Herat’ta altı ay kaldıktan sonra Tus’a döndü. Bir süre Taberistan’da emir Şehriyar’ın yanında kaldıktan sonra yeniden döndüğü Tus’ta öldü. Halk tarafından dinsiz bilindiğinden evinin bahçesine gömüldü. Doğumunun 1000. yıldönümü, büyük törenlerle kutlandı ve mezarı üzerine bir anıt dikildi.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.