Fiziğin Tıp Alanında Kullanımı


Fizik bilimi maddenin ve enerjinin birbirleri karşısında etkileşimi sonucunda doğada meydana gelen değişimler ile kanıt göstererek açıklamalarda bulunan bilim dalıdır. Fiziğin tarihçesi eski çağlara dayanmaktadır eski Yunanca da doğayı gözlemleyip anlama anlamına gelmektedir. Tıp, mühendislik gibi oldukça önemli bilim dallarının gelişmesinde oldukça etkilidir. Fiziğin tıp alanında kullanıldığı yerleri şöyle sıralanabilir:

– X ışınları 1895 yılında radyografi olarak kullanılmaya başlamış günümüzde teknolojinin gelişimi ile bilgisayarlar ile tomografi adını almıştır. Hastanın teşhisi ve tedavi yollarının izlenmesinde oldukça önemlidir. Vücutta oluşan kırık, çıkıkta bu yöntem ile saptanmaktadır.

– Lazer yöntemi özellikle diş hekimlerinin diş beyazlatma ve ince dokular üzerinde kullandığı operasyonlarda kullanılmaktadır. Lazer sayesinde diş çürükleri, temizleme, diş dolgusu, kanal tedavisi, çene kıkırdağı ve diş minesi içerisinde operasyonlarda kullanılır.

– Lazer müdahalesi dermatolojik rahatsızlıklar içinde kullanılmaktadır. Doğumdan kalan lekeler, doğum sonrası çatlaklar, kırışıklıklar, dövme ve yara izlerini kapatmada kullanılır.

– Lazer işlemi ile miyop, astigmat ve hipermetrop göz hastalıklarının da giderilmesi sağlanır.

– Lazer yöntemi epilasyon işlemlerinde de kullanılmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.