Fmf Hastalığı Hedir? Belirtileri ve Tedavisi


Fmf, Familial Mediterranean Fever kelimelerinin baş harflerinin bir araya gelerek oluşturduğu, Ailesel Akdeniz Ateşi olarak da bilinen hastalığın kısa adıdır.

Fmf kimlerde görülür?
Kalıtsal bir hastalık olması sebebi ile genelde ailevi bağlardan geçer. Genellikle Akdeniz kökenli kişilerde meydana gelir. Genelde; Türk, Ermeni, Arap ve Askenazi kökenli olmayan Yahudi toplumlarında saptanır.

Fmf hastalığının kısaca belirtileri nelerdir?
1- Karın ağrısı,
2- Göğüs ağrısı,
3- Eklem ağrısı,
4- Ateşin sık sık çıkması,
5- Eklem ağrısı ve şişliği,
6- Deri döküntüsü,
7- Kas ağrıları.

Fmf hastalığı kaç yaşlarında görülür?

Fmf

Genellikle 5-15 yaşlarında başlarken, gelişim sürecinin sonlarında 20-25 yaşlarında gözükmesi de muhtemeldir. 40 yaşını geçmiş bir bireyde bu hastalığın gelişme olasılığı nadirdir.

Fmf hastalığı belirtileri

Akciğer zarlarındaki iltihaplanma ataklar, göğüs kafesinin yan bölgelerinde derin nefes almakla batıcı nitelikte ağrılara neden olduğu bilinmektedir. Çok daha nadiren görülen kalp zarı iltihaplanmaları ise, göğüs kafesinin ön bölgesinde, öne eğilmekle şiddetlenen ağrılı ataklar yapabilir.

1-Eklem Ağrısı ve Şişliği: En çok ayak bileği ve dizlerde olmak ile birlikte, eklemlerde bir kaç gün hafta sürebilen ve şiş, ağrı ve kızarıklığa neden olabilen ataklar olabilir. Aşırı yorgunluk, uzun süren egzersiz ya da ayakta kalma eklem iltihabı ataklarını başlatabilir. Eklem iltihabı atakları bazen aylarca sürebilmektedir. Nadiren kronik (müzmin) eklem iltihapları ve omurga romatizması (spondilit) gelişebilir.

2-Deri Döküntüsü: Bazı ataklarda deride kızarıklık şeklinde döküntüler oluştuğu gözlenmiştir.

3-Kas Ağrıları: Uzun süre ayakta kalma sebebi ile yorgunluk ya da egzersiz sonrasında özellikle baldırlarda ağrı oluşması, nadiren ağrılı şişlikler olabilir. Çok daha seyrek olarak yüksek ateşle beraber 3-4 hafta sürebilen yaygın kas ağrıları da meydana gelmektedir.

4-Daha Az Görülen Belirtileri: Erkek çocuklarda yumurtalıklarda ağrılı şişmeler şeklinde ataklar oluşabiliyor. Nadiren, ailevi Akdeniz ateşinin damarlarda iltihaplanmalara neden olabildiği bilinir. Ataklarda genellikle yukarıda sayılan bulgulardan birisi görülür. Ateş her atağa eşlik etmeyebilir. Ataklarda görülebilen bulgulardan birkaçının aynı anda görülme olasılığı düşük bir olasılıktır. Bir atakta karın ağrısı olurken, bir başka atakta göğüs ağrısı ve ya eklem şişi gelişebilir. Bu atağa göre değişkenlik gösterir. Bir süre belirli bir tipte ataklar tekrarlarken, daha sonra atak şekli değişebilir.

Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığının tanısı nasıl yapılır?
Bu hastalığın tanısı zor olduğundan hastanın şikayetine göre değerlendirilir. Yukarıda da bahsedildiği üzere şikayetler dahilinde gen tahlili yapılmaktadır. Bazen de gen analizinin normal çıktığı hastalar olmakta.

Karın ağrıları yaşayan birinin FMF hastası olma olasılığı var mıdır?
Karın ağrılarında ilk düşünülen hastalık ailevi Akdeniz ateşi değildir. Eğer hastanın şiddetli karın ağrıları varsa, ilaç kullandığı halde sonuç alınamıyorsa, endoskopi dahil bütün tahlilleri temiz çıkıyor ise şüphelenenin şey FMF hastalığıdır.

Ailevi Akdeniz Ateşi tehlikeli bir hastalık mıdır?
Ağrı dışında uzun yıllar sonra böbrek yetmezliğine neden oluyor. Dolayısıyla sürekli ilaç kullanmaları gerekmektedir. Colchicum Dispert denilen bitkisel ilacı hastanın kullanması gerekmektedir.

Hastalık bebeğe de geçer mi?
Genellikle hamilelik döneminde FMF ağrıları azalır. Bu tür hastalara erken dönemde hamile kalıp çocuk doğurmalarını öneririz. Tabii ki hamilelik döneminde bu hatalık tedavisinde kullandığınız ilacı kesilir. Hastalığın genetik yolla bebeğe geçebilir.

FMF hastaları güzel bir yaşam için ne yapmalı?
Aşırı derecede stres ve yorgunluk bu hastalığın ataklarını tetiklediği için bu hastaların stresten uzak durmaları gerekmektedir. Yaşanılan bir enfeksiyon, Bronşit, idrar yolu iltihapları da bu hastalığın ataklarını arttırır. Bu hastalar ömür boyu ilaçlarını kullanmaları gerekmektedir. Bu ilaç sayesinde böbrek yetmezliğinin önüne geçilmeye çalışılır. Ancak hastalar belli aralıklarla kontrollerini yaptırmaları gerekir. Eğer Ailevi Akdeniz ateşi hastalığı anne-baba da da varsa ailenin diğer bireyleri de kontrol ettirmeleri gerekir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.