Fosil Nedir ?


Fosiller

Fosil Nedir?

Fosil Nedir ? Dünya canlılarının tarih kitabı gibidir. Yer kabuğunun üst bölümünü oluşturan toltul kayaçlarda  ölü hayvan ve bitkilerin, doğal süreçler sonucu, binlerce ya da milyonlarca yıl korunmasıyla oluşurlar.

Fosilleri İnceleyen Bilim Dalı

Fosilleri inceleyen bilim dalına “paleontoloji” denir.

Fosilleşme Biçimleri Nelerdir

Fosiller, birkaç biçimde oluşabilirler. Çoğu kayaçlarda bulunur; fakat buz katran, turba ve kehribar içinde kalmış fosiller de vardır.

 • Madenleşme

En çok rastlanan koruma biçimi olan fosilleşme, fosilin organik maddesinin yerini dayanıklı madenin almasıyla oluşur. Taş kömürü, madenleşme yoluyla oluşmuş bir fosil örneğidir.

 • Donma

Hayvan ve bitki kalıntıları, düşük sıcaklıklarda korunabilirler. Sibirya’nın sürekli donmuş olan topraklarında, mamut kalıntıları bulunmuştur. Donma sürecinde, kemiklerin yanı sıra, et ve deride korunmaktadır.

 • Kehribar

Böcek ve örümcek gibi küçük hayvanlar, ağaç reçinesi içine gömülüp kalabilirler. İçindeki hayvanla birlikte fosilleşen reçine, kehribara dönüşür.

 • Turba ve Katran

Turba ve katran da hayvan ve bitkilerin çürümesini önler. Turba bataklıklarda 2000 yıldan eski insan bedenleri, katran içinde de yaklaşık 20.000 yıllık hayvan kalıntıları bulunmuştur.

Fosil Tipleri

Çürümeden önce çamur yada kum içinde gömülme koşuluyla, bütün organizmalar madenleşebilir. Fosiller daha çok deniz yatağında oluşur; bu yüzdende fosillerin çoğu deniz yaratıklarındandır. Kara hayvanları ve bitkilerinin fosilleri çok daha azdır.

 • Ammonitler:  Ammonitler yaklaşık 65 milyon yıl önce soyu tükenmiş deniz yumuşakçalarıdır. Kabuklarının çoğu fosillesmiştir.
 • Arcbaeopteryx: Sürüngenler ile kuşlar arasındaki evrim bağını oluşturan bir Tarih öncesi uçan hayvandır. Yedi fosili bulunmuştur.
 • Trilobitler: Günümüzün bitinin uzaktan akrabası olan, deniz eklembacaklılarıdır. Yaklaşık 286 milyon yıl önce yok olmuşlardır.
 • Yumuşak Gövdeli Hayvanlar: Fosillerin çoğu, kemik yada kabuk kalıntısıdır. Bu Tubifera Tenax gibi yumuşak gövdeli hayvan fosillerine az rastlanır.
 • Koprolitler: Hayvan dışkısı fosilleridir. Dinozor koprolitlerinin çapı, 60 cm’yi aşabilmektedir.
 • Bitki Fosilleri: Bu fosilleşmiş bitki yaprağı örneğidir.

Fosillerle İlgili Bilgiler

 • Fosiller yalnızca tortul kayaçlarda bulunur. En çok fosil deniz kireç taşların da ve bazı kum taşların da vardır.
 • Çapı 2m’yi bulan ammonitler vardır.

Fosillerin Oluşması

Aşağıda, deniz yarattıkları kalıntılarının nasıl fosilleştiği ve nasıl karaya geldiği anlatılmaktadır.

 1. Balık gibi hayvanlar, ölünce dibe batarlar ve üstleri zamanla tortularla kaplanır.
 2. Yıllar sonra kayaç kıvrılır ve üst tabakaları aşınır.
 3. Tortunun alt tabakaları kayaçlaşır ve hayvan madenleşerek fosil haline gelir.
 4. Kayaç dahada aşınır ve böylece yıllar sonra fosil ortaya çıkar.

En Eski Fosil

Rusya’nın Kuzey Batısında en eski hayvan fosili keşfedildi. Rusya ve Fillandi’ya arasında Beyazdeniz kıyısında Ediakara dönemine ait 558 milyon yıllık canlı hayvan fosili. Bulunan bu fosil Dickinsonia ailesine ait çok hücreli canlının  fosilinde yağ molekülleri bulundu. Bilim insanlarına göre fosil ilk kara hayvanlarından olduğunu düşünüyüyor. Fosilin üzerinde bulunan yağ molekülleri hayvan olguna dair yeterli kanıt.

 

En Büyük Fosil

22 metre uzunluğundaki Bracbiosaurus iskeletidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.