FPS (Frame Per Second) nedir? ne işe yarar?


FPS’in anlamı saniyede oynatılan görüntü sayısı diyebiliriz. FPS Oyun ve Video dünyası için en önemli özelliklerden bir tanesidir. Oyuncular oyundaki FPS oranının yüksekliğiyle oynadıkları oyunlardan daha keyif almaktadırlar görüntülerin sürekli ve akıcı olması oyunculara iyi bir oyun hissi veriyor. Video işiyle uğraşanlarda FSP in Yüksek olması sayesinde HD kalitede ve özellikle slow motion yani ağır çekim işlemlerini görüntü kaybı olmadan kaliteli videolar yapabilmektedirler.

50 FPS geçişindeki görüntünün geçişi sırasında gözü yormadan akıcı bir şekilde geçiş sağladığını görebilirsiniz

25 FPS geçişi ise kabul edilebilen olmasa da en düşük sayılan orandır.

15,5 FPS geçişi ise yakında gözümüzün bozulacağının göstergesidir.

Oyunlarda FPS oranının yüksek olması Oyunlardaki grafik özelliklerine, Ekran Kartınıza, Rem belleğinize ve İşlemcinizin Kalitesine göre değişmektedir. Oyuncular için en düşük FPS oranının 30 olması gözü yormaması ve donmaması açısından en düşük orandır.

Videodaki FPS in önemi düzenleme yapılan videonun görüntüde kalitenin ve özellikle slow motion modun da yani yavaşlatılmış videoların donması gibi kötü görüntülerin oluşmaması için FPS çok önemlidir. Videodaki FPS oranın yüksek olması kaydı yapan cihazın kalitesinden kaynaklanmaktadır o yüzden profesyonel kameraların kullanımı tercih edilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.