Frontoza Nasıl Bir Balıktır?


Afrika kökenli frontoza Tanganyika Gölü derinliklerinde yaşar. Erkeklerin boyları yaklaşık 30 ile 35 cm arasında değişiklik gösterir. Dişileri ise 20 ile 25 cm arasındadır. Barışçıl bir tür olarak bilinirler. Pahalıdırlar. Bu Tanganyika Gölü’nün derinliklerinde yaşadıkları için yakalanmalarının zahmetli olmasından kaynaklanır.

Yaklaşık 50 türü bulunur. Bunlardan bazıları şöyledir: Blue Zaire, Magara Burindi, Kigoma, Mpimbwe. Frontoza balıklarının dış görünüşleri mavi ve beyaz şeritler üzerinde 6 tane dikey siyah bant şeklindedir. Arkaya doğru uzanan mavi ve beyaz şeritler balığa ayrı bir görünüm katar. Kigoma türü 7 bant ile diğer türlerinden ayrılır.

Frontoza
Frontoza

Etobur balıklardır ve gece avlanırlar. Bu yüzden kendilerine gece avcıları da denir. Karanlık yerlerden hoşlanırlar. Işıklar kapanınca kendilerinden küçük balıkları avlarlar. Kendi türleri içinde huysuz olarak bilinseler de diğer türlerle iyi anlaşırlar. Bitkilere zarar vermezler. Yavaş oldukları için hareketli balıklarla bir arada tutulmaları uygun değildir.

Büyük boyutlara ulaştıkları için büyük akvaryumları severler. Bu dezavantaj olarak görülebilir. Ancak uzun yıllar yaşıyor olması ve gelişim göstermesi frontozaları çekici hale getirir. Büyüdükçe kafalarının ön kısmında bir tepe meydana gelir. Tepesi büyük olan frontozalar damızlıklı frontoza olarak ayrılır. İki yaşından sonra erkeklerde tepeler daha belirgin hale gelir. Dikkat çeken bir diğer özellikleri ise karın yüzgeçleridir. Dişi frontozalar erkek frontozalara göre daha az gelişim gösterirler. Büyümeye başladıklarında frontoza başına 80 litre su ayarlanmalıdır. En az 350 litre olan akvaryumda kendi türleriyle beraber beslenebilirler.

Frontozalar çok fazla yem tüketen balıklar değillerdir. Az yemle idare ederler. Protein ağırlıklı beslenmelidirler. Granül yemler, artemia, kan kurdu ve küçük salyangozlarla beslenebilirler. Akvaryumlara kolay uyum sağlayamazlar. Kayalık bölgelerde yaşadıkları için akvaryum içinde bulundurulan kayalar aracılığıyla bu uyum sağlanabilir. Kum taşıma konusunda oldukça iyidirler. Geceleri aktif bir şekilde çalışırlar. Akvaryum tabanında koyu kum tercih edilmelidir. Çünkü doğada yaşadıkları yerler koyu renklidir. Kumun yapısı ince olmalıdır. Kumu ağızlarına alabilmelidirler.

Yavru alımı biraz zordur. Yavru alımı için büyük boyutlara ulaşmaları gerekir. Üreme olgunluğuna ulaştıklarında tek seferde 20 ile 100 arasında yavru verebilirler. Akvaryum içinde frontoza balıklarından yavru almak isteniyorsa en az 2 erkek, 3 dişi olması gerekir. Kuluçka süreleri 25 ile 28 gün arasındadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.