Gaffar Okkan Kimdir?


Ali Gaffar Okkan, Sakarya ilinin Hendek ilçesinde 1952 tarihinde Polis Koleji’nden, 29 Eylül 1973 tarihinde Polis Akademisi’nden mezun olarak İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’ne Komiser Yardımcısı olarak atandı. Bu ilde Emniyet Amirliği rütbesine kadar çeşitli birimlerde görev yaptıktan sonra 1983 yılında Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü’ne atanarak, 1985 yılında şube müdürlüğüne terfi etti.

gaffar okkan

1986 yılında Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görev aldı. Gaffar Okkan, bu ilde 1992 yılında Emniyet Müdür Yardımcısı oldu.

6 Aralık 1993 tarihinde 1. Sınıf Emniyet Müdürüğü’ne terfi ederek Kars İl Emniyet Müdürü olarak atandı. 18 Kasım 1997 tarihinde Diyarbakır İl Emniyet Müdürü olarak göreve başladı.

Başarılı bir polisti. Gittiği her yerde adından söz ettirmişti. Özellikle de son görev yeri olan Diyarbakır’da Gaffar Okan’ın Diyarbakır’a tayini çıktığında bölge, PKK ve Hizbullah terörüyle kaynıyordu. Böylesi bir dönemde bölgeye geldi ve terör örtütlerine karşı büyük mücadele verdi. Hizbullah’ın birçok hücre evine ve silah deposuna baskın düzenledi. Bu baskınlar sonucu örgüte büyük kayıplar verdirtti ve örgütün çözülmesinde önemli rol oynadı.

Gaffar Okkabn, görev süresi boyunca Diyarbakır halkının gönlünü fethetmişti. Şehre geldiği daha ilk günlerde, sivil kıyafeti ile halkın arasına karışan Okka, halkın nabzını tutmuş ve onlarla bütünleşmişti.

Göreve geldiği ilk günlerde polis memurlarını toplayan Gaffar Okkan, o dönemde dışarıda olmanın potansiyel tehlike olarak görüldüğünün farkındaydı, ancak şöyle dedi; “Masa başı görev yapan polis istemiyorum”. Kadın erkek ayırt etmeden, herkesi sokağa döktü ve halka nazik davranmalarını emretti. Polisler Diyarbakır’da ilk kez onun emriyle sokağa çıktılar, trafiği yönettiler. Gaffar Okkan; iki küçük otomobil aldı ve mavi-beyaza boyattı, ikişer kadın polis görevlendirdi. Bir otomobil kaybolan çocukları toplayıp ailelerine teslim ediyor, diğeri de yürümekte zorlanan yaşlılara yardım ediyordu. Görev süresince Diyarbakırspor’dan desteğini hiçbir zaman esirgemedi. Kulüp başkanı gibi, oyuncular gol attığında onlara sarılıyordu, galibiyetlerden sonra bayrakla stadyumda tur atıyordu.

gaffar okan

Diyarbakır İl emniyet Müdürlüğü görevinde iken 24 Ocak 2001 günü saat 17:40 sıralarında makamından Valilik Binası’na makam aracıyla seyir halinde iken, Sezai Karakoç Bulvarı üzerinde Et Balık kurumu ile Eflatın Park arasında, pusuya düşürülerek açılan ateş sonucu olay yerinde şehit edildi.

3310 Gaffar Okkan

“3310 Merkez!” anonsuyla başlayan Ali Gaffar Okkan efsanesi, yardımcı Serdar Irmak’ın “3325 Merkez! Sayın 3310 şehit oldu! Teşkilatımızın başı sağ olsun…” anonsuyla son buldu.

Cenaze töreninde on binlerce Diyarbakırlı, teröre lanet okuyarak yürüdü. Gözyaşları sel oldu. “Gaffar’a uzanan eller kırılsın, katiller bulunsun, hesap sorulsun!” sesleriyle Diyarbakır inliyordu. Kentte esnaf kepenklerini indirdi, minibüsler müziklerini susturmuştu. Diyarbakır’da 7’den 70’e herkes yas tutuyordu.

O dönem Süper Lig’e çıkan Diyarbakırsporlu futbolcular, son maçından sonra soluğu Gaffar Okkan’ın mezarının başında aldı ve başarılarını Gaffar Okkan‘a adadılar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.