Galileo Kimdir Galileo’nun Hayatı Nasıldı ?


Tarihte iz bırakmak önemlidir. Galileo Galilei ise tarihte iz bırakmaktan öteye, insanlık tarihinin dönüm noktası olmuş ender bilim adamlarından biridir. Tarihler 1564’ün 18 şubatını gösterdiğinde doğan bu değerli kişilik ,yaptığı onlarca bilimsel keşifle Rönesans devriminin baş aktörlerinden biri olmuştur. Bu İtalyan; astronomi, fizik mühendisliği, felsefe, matematik, sanat konusunda ustalaşmış bir kişilik olarak karşımıza çıkar. Babasının mesleği olan lavtacılık sayesinde de daha çocuk yaşlarda öğrendiği deney ölçüm bilgisine ve aynı zamanda sanatçı bir ruha sahip olması Galileo‘yu ileri ki yıllardaki hayatını ve kişiliğini de belirlemiştir.

Eğitim ve öğretim hayatı

Galileo

Galileo babasının sözünü dinlemeyip rahiplik yerine Pisa üniversitesinde tıp okumaya başlamıştır.Bu arada matematiğe merak salmış  fakat ailesi Galileo’nun para kazanması için matematikten uzak tutmaya çalışmış ama bunda başarılı olamamış ve tıp okurken babasını ikna edip sonunda matematik ve doğa felsefesi  okumaya başlamıştır. Bir süre sonra üniversiteyi de bırakan Galileo özel öğretmen olarak hayatına devam etmiştir. Özel öğretmenlik yaparken boş oturmayan bu bilim adamı ilk kitabı olan La balancitta ( küçük denge ) 1886 hidrostatik dengeyi icat ettiği kitabı yayınlar.

Bundan 3 yıl sonrasında Pisa üniversitesi matematik bölümünün başına geçen Galileo daha rahat araştırma icat ve saygınlık kazanmıştır.  İlerleyen yıllarda termometrenin babası sayılan Thermescopeyi icat etmiş sonrasında balistik hesaplamayı geliştirecek olan geometrik ve askeri bir pergel icat etmiştir. Sene 1600 gösterdiğinde 3 çocuğundan ilki olan Virginia doğmuş ve aynı yıl le Meccaniche ( Mekanik )adlı kitabı yayınlamıştır. 1604  yılında bir süpernovanın yerini hesaplamak ve bunun bir yıldız için paralaks olmadığını göstermiştir.

Jüpiterin keşfi yapılıyor

1609 yılında Hans Lippershey’in icat ettiği mercekli teleskobu geliştirmiş ve yaptığı gözlemlere yeni bir boyut açmaya başlamıştır. Yıl 1910 gösterdiği zaman Siderus Nuncius’u (Yıldızlı haberci )yayımlar. Bu argüman ile ayın dağlarını ,kraterlerini ve bunun yanında jüpiterin en parlak 4 ayının gözlem sonuçlarını bizlere sunar. Bu jüpiterin  4 ayının ilk keşfidir. 1612 yılında süzülen cisimler üzerine söylemi yayınlanır.

Hemen ertesi sene güneş lekeleri üzerine mektupları kaleme alır.1616 yılında gelgitler üzerine söylem 1619 meteorlar üzerine söylem yayınlanır. The Assayer’i 1623 yılında yayımlanır. Tarihler 1632 yılına geldiğinde tarihin akışını değiştiren ve kilise tarafından yargılandığı iki ana dünya sistemi üzerine dialoglar adlı eserini yayımlar. Bu eserde  1616 dan beri Kopernikçi güneş merkezli dünya görüşünden uzak durmakta idi. Ne var ki bu son eserinde, belki farkına varmadan belkide bilerek iki görüşüde anlatırken  dünya merkezli görüşte olan aristocu bir kişilik ile dünya merkezcilerle adeta dalga geçmiş ve sonucunda arkasında olan papa Barbarini’nin desteğini kaybetmiştir.

Bu kaybetme ile Roma’ya çağırılan Galileo burada kötü niyetli olmadığını iddia etmiş bu konuda tarafsızlığını beyan ederek ev hapsine mahkum edilmiştir. Bu tarihten sonra kilise tarafından eser yayınlama cezası da verilen Galileo ölümüne kadarki zamanda iki Yeni Bilim  adlı eserini yazmış ama eser çok sonraları yayımlanmıştır. İki yeni bilime dair söylem ve matematik ispatlar adlı bu eser onun en iyi çalışmalarından biridir. Galileo 1942 yılında 77 yaşında vefat etmiştir geriye bir çok eser ve modern fiziğin babası gibi bir ünvan elde etmiştir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.