Gastrit nedir? belirtileri nelerdir? nasıl tedavi edilir?


Gastrit, mide astarının iltihaplandığı veya tahriş olduğu zamanlarda görülür. Kısa dönemli olursa akut gastrit, aylara, yıllara yayılan uzun dönemde görülürse kronik gastrit adı verilir. Gastrit tanısı konduktan sonra kişi kendine dikkat etmezse kişi ülser olmaktadır. Gastrit mide zarındaki iltihap ülser ise midedeki yaralanmalardır.

Gastrit ve ülser sadece yediğimiz yiyecekler olmuyor. Özellikle gastrit ve ülser beslenmenin yanında toplumun güncel bir rahatsızlığıdır. Yaşadığımız stres ile çok alakalıdır, sigara ile alkol ile alakalıdır.

Mide içerisinde yaşayan organizmalar ile alakalı ya da bağırsak sistemi ile ilgili lifli ve posalı gıdalar yendiğinde dahi bağırsaklarda sorun olabiliyor. Stres bağırsakların çalışmasını bozabiliyor. Kullanılan bir takım ilaçlar mide ve bağırsak sistemini bozabiliyor. Sadece diyete dikkat etmek gastrit ve ülserin olmasına engel değil.

Gastrite bir çeşit mide iltihabı da denilebilir.

Gastrit ve ülserden korunmak için neler yapmalıyız?

  • Kafeinli içecekler, alkol, yağlı besinlerden uzak durulmalıdır. Bol su tüketimi çok önemlidir.
  • Asitli içeceklerden kaçmak en önemlisidir.
  • Yağlı besinlerden, kızartmalardan fast food gibi yiyecekler uzak durulmalıdır.
  • Ekşi meyve olan limon, portakal, mandalina, nar, kivi gibi meyvelerin tüketimini en aza indirmek ve elma gibi nötr meyvelere ağırlık vermekte fayda vardır.
  • Soğan ve sarımsak mideyi zorlayan özellikle zarlarından dolayı mideyi çok yormaktadır, mümkünse çiğ tüketmemek çok önemlidir.
  • Gastrit ve ülser daha çok kilolu bireylerde çıkmaktadır. Fazla kilo da gastrit ve ülseri tetiklemektedir.

Gastrit tanısı nasıl konulur?

Öncelikle, bir gastroenterologa ya da dahiliye uzmanına başvurmanız gereklidir. Hastalığın tanısını koymak için, hastanın öyküsünü dinlemek yeterli olabilir. Özellikle gençlerde, ilaç tedavisi ile mide asidi azaltılmaya çalışılır.

 

Kırk yaşını geçmiş kişilerde, teşhis koymak için endoskopi yöntemi uygulanır. Hastanın midesine, ucunda kamera olan ince bir boruyla girilir. Tv gibi bir ekrandan, doktor hastanın midesini görür ve midede sorun varsa teşhisi koyabilir. Etkili ve güvenilir bir yöntemdir. Dil kökü ve küçük dil, spreyle uyuşturulur. Böylece hastanın midesi bulanmaz ve endoskopi yapmak kolaylaşır. Gerekirse tanı için hastadan parça alınır ve mikroskopik olarak incelenir.

Gastrit tedavisi Nasıldır

Tedavisi mutlaka yapılması gereken hastalıklardan bir tanesidir, bireysel olarak bir şeyler yapmak çok da faydalı değildir. İlaç tedavisinin yanı sıra diyet uygulanmaktadır. Hastaya uygun yiyecek ve içecekler belirlenir ve hasta bu şekilde beslenir. İlaç tedavisi mideyi onarmak ve tahripleri aza indirgemek amaçlı uygulanır. Hasta normale döndüğünde yediklerine ve içtiklerine yine de dikkat etmelidir çünkü mide yeniden tahriş olabilir ve hastalık nüksedebilir. Diyet uygulamasında az yağlı besinler ve sebzeler ek olarak asitsiz ve diyet içecekler doktor tarafından tavsiye edilmektedir.

Gastrit Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Gastrit hastalarının Dahaliye (İç Hastalıkları) bölümüne başvurmaları gerekmektedir.

   

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.