Gastrit Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?


Gastrit, mide astarının iltihaplandığı veya tahriş olduğu zamanlarda görülür. Kısa dönemli olursa akut gastrit, aylara, yıllara yayılan uzun dönemde görülürse kronik gastrit adı verilir. Gastrit tanısı konduktan sonra kişi kendine dikkat etmezse kişi ülser olmaktadır.

Gastrit mide zarındaki iltihap ülser ise midedeki yaralanmalardır.

Gastrit çok yaygın bir hastalıktır ama ülsere göre daha yüzeysel hasarı olmaktadır. Ancak önlem alınmamış ve ilerlemiş gastrit zamanla derinlemesine kadar inip kanser veya ülser hastalığının oluşmasına yol açabilir.

Gastrit ve ülserden korunmak için neler yapmalıyız?

Mide
  • Kafeinli içecekler, alkol, yağlı besinlerden uzak durulmalıdır. Bol su tüketimi çok önemlidir.
  • Asitli içeceklerden kaçmak en önemlisidir.
  • Yağlı besinlerden, kızartmalardan fast food gibi yiyecekler uzak durulmalıdır.
  • Ekşi meyve olan limon, portakal, mandalina, nar, kivi gibi meyvelerin tüketimini en aza indirmek ve elma gibi nötr meyvelere ağırlık vermekte fayda vardır.
  • Soğan ve sarımsak mideyi zorlayan özellikle zarlarından dolayı mideyi çok yormaktadır, mümkünse çiğ tüketmemek çok önemlidir.
  • Gastrit ve ülser daha çok kilolu bireylerde çıkmaktadır. Fazla kilo da gastrit ve ülseri tetiklemektedir.

Gastrit Tanısı Nasıl Konulur?

Öncelikle, bir gastroenterologa ya da dahiliye uzmanına başvurmanız gereklidir. Hastalığın tanısını koymak için, hastanın öyküsünü dinlemek yeterli olabilir. Özellikle gençlerde, ilaç tedavisi ile mide asidi azaltılmaya çalışılır.

Kırk yaşını geçmiş kişilerde, teşhis koymak için endoskopi yöntemi uygulanır. Hastanın midesine, ucunda kamera olan ince bir boruyla girilir. Tv gibi bir ekrandan, doktor hastanın midesini görür ve midede sorun varsa teşhisi koyabilir. Etkili ve güvenilir bir yöntemdir. Dil kökü ve küçük dil, spreyle uyuşturulur. Böylece hastanın midesi bulanmaz ve endoskopi yapmak kolaylaşır. Gerekirse tanı için hastadan parça alınır ve mikroskopik olarak incelenir.

Gastrit tedavisi Nasıldır

Gastrit
Gastrit

Tedavisi mutlaka yapılması gereken hastalıklardan bir tanesidir, bireysel olarak bir şeyler yapmak çok da faydalı değildir. İlaç tedavisinin yanı sıra diyet uygulanmaktadır. Hastaya uygun yiyecek ve içecekler belirlenir ve hasta bu şekilde beslenir. İlaç tedavisi mideyi onarmak ve tahripleri aza indirgemek amaçlı uygulanır. Hasta normale döndüğünde yediklerine ve içtiklerine yine de dikkat etmelidir çünkü mide yeniden tahriş olabilir ve hastalık nüksedebilir. Diyet uygulamasında az yağlı besinler ve sebzeler ek olarak asitsiz ve diyet içecekler doktor tarafından tavsiye edilmektedir.

Çoğu ülser ilaç tedavisi ile iyileşir. İlaç tedavisinin dışında uygulanan diğer yöntem ise asit ve pepsin salgısını engellemek için bu salgıyı uyaran sinirin (vagus siniri) kesilmesine dayanır. Ancak tekrar riski olabilmektedir.  Bazı ülser vakaları kanama, stenoz (daralma -tıkanma) , delinme gibi sorunlara yol açarsa ameliyat gerekebilir. Ülserler kronik ve tekrarlayıcıdır. Hayatı kısaltmaktan çok hayatın kalitesini azaltır. Tedavi edilemeyen bir ülserin iyileşmesi 10- 15 yıl kadar sürer. Bunun yanı sıra ülser diyeti de ülser tedavisinde yardımcıdır.

Gastrit Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Gastrit hastalarının Dahiliye (İç Hastalıkları) bölümüne başvurmaları gerekmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.