Gaz Kaçağı Nasıl Kontrol Edilir?


Tüp ve doğalgaz kaçakları başta olmak üzere günlük yaşantıda gaz kaçakları büyük tehlike arz etmektedir. Bu arızaların tespitleri ilk etapta mümkün değildir. Gazın havada yavaş bir şekilde yayılması ve asılı kalması nedeniyle gaz kaçağının bulunduğu ortam zaman içerisinde kendisini gösterebilir.

Doğalgaz ve tüplerin içerisinde yer alan gazlar genel olarak renksizdir. Günümüzde birçok alanda kullanılan bu araçlar fabrikalarda, evlerde ve iş yerlerinde ısınmak ve üretmek için kullanılır. Gaz kaçaklarının önlenmesi için tüp ve doğalgaz montelemelerinin uzmanlar tarafından dikkatli bir şekilde yapılması gerekir.

Gaz kaçaklarını kontrol etmede genel olarak bilinen bir yanlış vardır. Kibrit veya çakmakla gaz kaçağının tespit edilmeye çalışılması bilinen yanlış davranışların başında gelir. Yanıcı maddeler ile gaz kaçağı şüphesi olan yere yaklaşmak çok tehlikelidir. Olası bir kaçak durumunda, gazın yanıcı madde ile buluşması o bölgede bir patlamanın olmasına neden olur.

Gaz kaçağından şüphelenilen bir yerde ilk olarak vanalar kapatılmalıdır. Doğalgaz kaçağı ise kombi veya doğalgaz çıkış noktasındaki bölgeler kapatılmalıdır. Bulunulan ortamdaki camlar ve kapılar açılarak bölgenin havalandırılması gerekir.

Kaçağın olduğu bölgede bir lambanın yanması dahi tehlike oluşturabilir. Bu nedenle hiçbir elektronik cihaz çalıştırılmamalıdır. Gaz kaçağının kontrol edilebilmesi için sabun köpüğü kullanılabilir. Sabunun iyice köpürtülmesinin ardından gaz kaçağının görülmesi muhtemel bölgelerine bu maddenin uygulanması gerekir. Genelde vana birleşim noktaları, boru ve eklem bölgeleri kaçakların görüldüğü noktalardır. Sabun köpüklerinin bu bölgelere uygulanması daha doğrudur.

Eğer kontrol edilen bölgede bir gaz kaçağı varsa, sabun köpüklerinin sürüldüğü bölgede kabarcıklar oluşmaya başlar. Bu işlemin dikkatli bir şekilde kontrol edilmesinin ardından verimli bir sonuç alınamazsa kesinlikle bir uzmana haber verilmelidir.

Gaz kaçakları her onarım ve monte işleminden sonra kontrol edilmelidir. Çok küçük bölgelerde görülen kaçakların tespit edilmesi için 187 numaralı telefon aranabilir. Doğalgaz kaçakları başta olmak üzere tüp üzerinde görülen gazç kaçakları uzmanlar tarafından kontrol edilip onarılmaktadır. Tüplerde gaz kaçaklarının olmaması için ocakla monte edilen bölgesinin kalite kontrol onayından geçmesi gerekir. Doğalgaz sisteminde ise kombi de diğer ısıtma bölgelerinin her sene denetlenmesi oldukça önemlidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.