Gebelik Döneminde Yapılması Gereken Testler Nelerdir?


Gebelikte hangi testleri mutlaka yaptırmalıyız? Aslında bunu doktorunuzdan en doğru şekilde öğrenebilirsiniz ancak burada yeni anne adayları için biraz yardımcı olmaya çalışacağız. Öncelikle hamileliğin ilk tespitinde hamilelikten önceki durumu bilmek adına kan sayımı, idrar tahlili, tiroit fonksiyonları ve sarılık testlerini mutlaka yaptırmanız gerekiyor.

Gebelikte yapılması gereken rutin testler nelerdir?

Gebelik

Bu testler farklılık göstermekle birlikte;

1.         Kan grubu tayini. Kadın Rh -veya + olabilir- Anneler, Rh + babalardan, Rh + çocuk sahibi olurlarsa doğumlardan sonra özel bir iğne yapılmalı ve Rh – anne gebeliklerinde kan uyuşmazlığı açısından takip altında olmalı

2.         Kansızlığı (anemi) tespit etmek için hemoglobin (kan sayımı)

3.         İdrarda şeker ve /veya protein (gebelikte diyabet veya gebeliğe bağlı hipertansiyon-preeklampsi – tanısı için)

4.         Anne ve bebeği etkileyebilecek hepatit B, sifiliz ve HIV gibi enfeksiyonların araştırılması

5.         Kızamıkçık hastalığına olan bağışıklığın araştırılması Bu testler ilk muayenede yapılabiliyor.

Gebelikte bu bahsedilen testler dışındaki özel testler nelerdir?

Gebeliğin 11-20’nci haftaları arasında önerilen özel kan testleri de var. Anne kanındaki değişik kimyasalların seviyeleri bebekte bazı özel durumları (örn; down sendromu, spina bifida) tespit etmede yardımcı olabiliyor. Farklı testler anne kanındaki farklı hormon ve proteinleri ölçerek ve bunları birleştirerek tarama yöntemi olarak kullanılıyor. Tarama testlerinin sonuçları hastalıkları kesin göstermemekle birlikte bu konuda fikir veriyor. Tarama testlerinde HCG( insan koryonik gonadotropin) ve AFP (alfa fetoprotein) kullanılırsa ikili test, buna östriol eklenirse üçlü test, inhibin A eklenirse dörtlü test olarak adlandırılıyor. İkili test 11-14, üçlü test veya dörtlü test 16-19 haftalar arasında anneden kan alınarak yapılıyor.

Kansızlık varsa kansızlıkla mücadeleye de ilk haftalarda başlamak gerekiyor. Tiroit fonksiyonlarının bozukluğu halinde ise gerekli tedavi hamilelik esnasında da verilebiliyor. İdrar yollarındaki enfeksiyonlar, daha sonrada ağrı ve idrar yapımında yanma gibi şikayetlere neden olabileceği için gerektiği zaman tedavi edilmelidir. 2. üç aylık dönemde yaptırmanız gereken başlıca testler ise 2’li veya 4’lü tarama testleri veya artık anne karnında yapılan fetal DNA testleri ile, 20 – 24. haftalar arasında detaylı ultrasonla incelemedir.

Bunlar bebeğinizin sağlığını incelemek adına yapılan ana testlerdir. Zorunlu testler olarak görülmese bile yapılması önerilen testler arasında yer almaktadır. 24 – 28. haftalar arasında ise doktorlar şeker yükleme testini mutlaka uygulanması gerektiğini belirtiyorlar ve ihmal edilmemesi gerektiğini belirtiyorlar. Bunların yanında sağlıklı gebelik için 30 – 32. haftalar arasında mutlaka bir idrar kültürü testi ile kan sayımı testi tekrarlanmalıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.