Gebelikte Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler


Gebelikte mide bulantısına iyi gelen yiyecekler. Hangi yiyecekler mide bulantısını geçirir? Bulantıyı bastıran besinler hangileridir? Hamilelikte midenin bulanmaması için neler yenmelidir? Gebelik bulantısı ne zaman başlar ve ne kadar devam eder? Gebeliğin kaçıncı ayında mide bulantısı biter? Gebelik ve bulantı ile kusmayla ilgili bilmek isteyeceğiniz ne varsa hepsi Kadinca.org‘da!

Hamilelikte mide bulantısı

Her kadında farklılık göstermekle birlikte genellikle gebelikte mide bulantısı gebeliğin 12.haftasına kadar sürmektedir. Kimi kadınlarda bu süre 16.haftaya kadar uzamaktadır. Hamilelik döneminde görülen mide bulantısının nedeni öströjen ve Beta HCG hormonlarının seviyesinin artmasıdır.

Mide bulantısı nasıl geçer?

Hamilelikte mide bulantısına en iyi gelen şey, mide bulandıran yiyecek ve kokulardan uzak durmaktır.
Bebeğin beslenemeyeceği korkusunu akıldan çıkarmak gerekir. Bebek her halükarda besinini alacaktır.
Azar azar, sık aralıklarla, kuru ve tuzlu gıdalar tercih edilmelidir.

Evin içerisinde çiçek, deterjan gibi koku yayan şeyler mümkünse balkona konmalıdır. Sabah yataktan kalkmadan başucunda bulundurulan tuzlu krakeri yedikten sonra 30 dakika daha yatar pozisyonda durup ardından ayağa kalkmak ani sabah kusmalarını önleyebilir.

Gebelik döneminde en rahat tüketilebilecek gıdalar; kokusuz beyaz peynir, simit ve çaydır.

Hamilelik döneminde anne adayının yatağın yanında bisküvi gibi kuru yiyecekler bulundurması ve kalkına hemen yemesi gün içerisinde yaşanacak mide bulantısının şiddetini azaltır.

Anne adayının gün içerisinde en az 6 öğün ama az miktarda yemek yemesi önemlidir. Bu öğünlerde içeriği yüksek değil miktarı düşük yiyecekler tercih edilmelidir. Anne adayının ana öğünde bütün yiyecekleri bir arada yemek yerine su ve çorba gibi hacimli yiyecekleri öğün aralarında tüketmesi gerekir. Çünkü su ve çorba gibi besinler mide gerilimini artırır ve mide bulantısına neden olabilir.

Papatya, ıhlamur gibi bitki çayları mide bulantısı riskini azaltır. Aynı şekilde nane çayının içerisine limon sıkılarak içilmesi mide bulantısına iyi gelebilir.

Zencefilin mide bulantısına iyi geldiği biliniyor. Taze zencefilden bir kaç dilim kesip bir fincan sıcak suya atarak 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra çay gibi içebilirsiniz. Hatta bazen zencefili koklamak bile mide bulantısını geçirebilir. Yine aynı şekilde limon koklayabilir ya da çayınıza bir iki damla limon suyu ekleyebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.