Gebelikten Sonra Cinsel İlişkiye Girilir Mi ?


Gebelik dönemi birçok değişimin başladığı süreçtir. Bu süreçte anne adayları birçok değişim yaşarken bu noktada eşler arasında da farklı bir süreç başlar. Cinsel ilişki açısından eşler bebeğe zarar verme endişesi içinde ilişkiye girmekten kaçınabilir ve bu sürecin doğum ile birlikte sonlanacağını düşünseler de bu süreç doğumun ardından da belirli bir dönem devam eder. Gebe kadın ister normal doğum yapsın ister sezaryen ile bir doğum loğusalık döneminde vajina da akıntı durumu söz konusu olur.

Yaklaşık 6 hafta yani 40 günü kapsayan bu süreçte löşi adı verilen akıntı çiftler için cinsel ilişki bakımından bir soruna sebebiyet verir. İlk dönemlerde koyu kırmızı olarak gelen sonrasında rengi açılarak pembeye dönen akıntı rahim içinde ki iyileşmenin başlaması ile birlikte rahimden atılan sıvıdır.

Bu süreçte cinsel ilişki önerilen bir durum değildir. Bunun yanı sıra hamileliğin ardından doğum normal doğum olarak gerçekleşmiş ise bu noktada vajina içinde bir takım yırtılmalar söz konusu olabilir. bunun yanı sıra rahim eğer genişleyememiş ise normal doğum sırasında vajinaya bir takım kesikler atılmış olabilir. Bu süreçte vajina içinin iyileşmesi, kesiklerin kısa zamanda normal hale dönmesi için gebeliğin ardından 40 günlük süreçte cinsel ilişki önerilen bir durum değildir. Sağlık açısından ve annenin kendini iyi hissetmesi açısından belirli bir dönem için çiftler biraz daha beklemelidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.