Geomatik Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar?


Üniversitelerin mühendislik fakültelerinde yer alan Geomatik Mühendisliği dört yıllık bir lisans programıdır. Hazırlık sınıfı ile birlikte eğitim süresi 5 yıla çıkar. Öğrenciler YGS’nin ardından, ikinci aşama olan LYS’ye girmelidir. Bölüm öğrencileri MF – 4 puanı ile kabul eder.

Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği’nden Geomatik Mühendisliği adına geçiş yapan bu bölüm bilgi ve uzay teknolojinin gittikçe gelişmesinden dolayı dikkat çekmektedir. Bu bölüm Uzay Jeodezisi, Uydu Görüntüleri İşleme ve Çözümlemeleri, Dijital Fotogrametri, Küresel Navigasyon Uydu Sistemleri, Dijital Kadastro ve Tapu Veri Tabanları, Afet Bilgi Sistemleri, Uzaktan Algılama gibi oldukça geniş çalışma alanları vardır.

Bu bölümün yapı taşlarını fizik, matematik, astronomi, jeodezi, uydu teknolojisi, bilgisiyar bilimleri, istatistik gibi dersler oluşturur. Bu bölümü tercih etmek isteyen adayların bu alanlara ilgili olması gerekir. Aynı zamanda araştırmayı seven, analitik düşünebilen, yaratıcı kişiler olmalıdır.

Bölümde Hangi Dersler Vardır?

Sayısal ağırlıklı olan bir bölümdür. Başlıca dersler arasında genel kimya, matematik, fizik, mühendisliğe giriş, sayısal çözümleme, yükseklik ölçmeleri, bilgisayar destekli çizim,  jeodezik ölçmeler, kadastro bilgisi, dengeleme, küresel konumlama sistemleri, yerel yönetimlerde harita mühendisleri uygulamaları, şehir ve bölge planlama, alet bilgisi, hata kuramı ve kestirimi, koordinat sistemleri, yeraltı ölçme teknikleri, GPS uygulamaları, fotogrametrik proje yönetim, dengeleme hesabı gibi dersler yer alır. Aynı zamanda bölümde zorunlu yaz stajı da vardır.

Geomatik Mühendisliği Hangi Üniversitelerde Vardır? 

İstanbul Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Cumhuriyet Üniversitesi, Bülent Ecevit Üniversitesi, Cumhuriyet Üniversitesi’nde bu bölüm yer alır.

Bölümden Mezun Olan Öğrencilerin İş Olanakları Nelerdir?

Bu bölümü okuyan öğrencilerin iş olanakları oldukça geniştir. Çalışabileceği sektörler arasında Coğrafi/Kent/Arazi/Afet Bilgi Sistemleri, inşaat, altyapı, imar, ulaşım, savunma, sanayi, iletişim, enerji, çevre, planlama vardır.

Özel sektörün yanında kamu sektöründe de birçok çalışma yerleri vardır. Başlıcaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tapu ve Kadastro Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Harita Genel Komutanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yer alır. Ayrıca yüksek lisans ve doktora yaparak akademisyen olabilirler.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.