Geysir ve Strokkur Nedir, Nerededir, Oluşumu ve Genel Özellikleri Nelerdir


Geysir ve Strokkur Nerede

Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde yer alan İzlanda’nın güneybatısında bulunan Geysir ve Strokkur volkanik ısınmanın yol açtığı kule yüksekliğinde bir kaynar su püskürmesi dünyanın bütün sıcak su kaynaklarına ismini verdi.

Geysir ve Strokkur’un Oluşumu

Yerin derinliklerinde bulunan mağmanın etkisi ile ısınan su  basıncın etkisiyle  yüzeye doğru yükselerek fışkırması gayzer oluşumunun tanımıdır. Bir kaynama kabının içinde kaynayıp fokurdayan Su, tebeşir beyazı bir püskürmeyle birlikte, beş katlı bir apartman yüksekliğine kadar fışkırır. olağanüstü güzellikteki bu manzara yedi veya sekiz dakika sürdükten sonra sakinleşir. Sonra aniden bir su sütunu daha roket gibi havaya fırlar ve bu kez yaklaşık 30 m yükseldikten sonra dev bir pervanenin rüzgarı ile  taşınır.

Püskürme durmaksızın devam eder ve bu su kaynağı sürekli olarak kendini aşarak 60 m yüksekliğe kadar püskürür. Gelen ziyaretçiler onun yerine muhtemelen daha çok küçük komşusu Strokkur’un performansını izleyebiliyor; Btrokkur da her on dakikada bir kaynıyor Ve ardından da 22 metreye kadar yükselebilen kaynar sular püskürtüyor. Sonunda çok güçlü bir gümbürtüyle haşlayıcı bir buhar sütunu çıkar ve ortalık yine eski sessizliğine bürünür. Burası, etkin olduğu 1930′lu yıllarda İz- landa’nın en gözde turistik merkezlerinden biriyken, ismi ‘Geyser’ veya ‘Gusher’ olan, Ceysir sıcak su kaynağıdır.

Geysir ve Strokkur’un Genel özelikleri

Ceysir ve Strokkur ormanlık bir vadide bulunuyor; yerin derinliklerinden gelen kaynama gürültüleri, yukarıdan rahatlıkla duyulabilen yaklaşık 50 sıcak su kaynağının yer aldığı bir bölge burası.   1800 yılı civarlarında ise Geysir, günde birkaç kez ve hatta bir keresinde 24 saat içinde tam 14 kez püskürmüş. Buna karşın 1907′de neredeyse 30 yıl sürecek bir sessizliğe gömülmüş.

1935 yıllarında bir miktar su boşaltılarak yapay yollarla püskürtme sağlanmış, böylece de alttaki Suyun basıncı düşmüş. Artık nadiren püskürüyor ama performansı eskisi kadar etkileyici. İzlanda’da tıpkı Geysir Ve Strokkur gibi yaklaşık 3000 sıcak su kaynağı, buhar menfezi, çamur banyosu Ve gayzer bulunuyor. Kuzeyde, turistlerin ayaklarını yakmamak için üzerine bastıkları her yere dikkat etmek zorunda oldukları Namaskard’ın kaynar, sülfürlü çamur ocakları da buna dahil.

Orta Çağ’da volkanlarının cehennemin kapısı olduğuna inanılırmış ama modem İzlanda’da volkanik ısınmanın neden olduğu doğal sıcak sudan evleri ısıtmak için yararlanılıyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.