Gitar Bakımı Nasıl Yapılır?


Enstrümanın daha iyi ses verebilmesi ve uzun ömürlü olabilmesi için düzenli aralıklarla bakımının yapılması gerekir. Gitarların yüzeyleri, kullanım sıklığından dolayı deforme olur ve kir tutarlar. Teller ve mekanik aksamlar ise zamanla aşınır ve renk değiştirirler. Bunun önüne geçmek için her tür gitara uygulanabilen gitar bakım tekniklerinin bilinmesi önemlidir.

Gitarların gövde yüzeyleri cilalı ahşap veya plastik kaplama malzemesinden yapılır. Bu yüzeyler bilekler ve ellerin temasından ötürü zamanla parlaklığını yitirirler. Bu durum ses kalitesini etkilemese de gitarın görüntüsü üzerinde büyük etkiye sahiptir. Ahşap yüzeyler kolayca aşınabilir olduğundan, gitarı çalarken el ve bileklerde aşındırıcı malzemenin olmamasına dikkat edilmelidir. Gövde çizikleri meydana geldikten sonra geriye dönüşü mümkün değildir. Bunu önlemek için kullanım dışında gitarın nereye yerleştirildiğine çok önem verilmelidir. Gitarın gövdesi toz tuttuğunda kullanım sıklığına bağlı olarak belirli aralıklarla, ahşap yüzey temizleyici sıvılar ve nemli bir bezlerle silinmelidir. Gitarın eşiği ve tellerin altına ulaşmak zor olduğundan kulak pamuğu ve ekstra yumuşak toz fırçalarını bu bölgelerde kullanmak daha pratik olacaktır.

Sap kısmı gitarın en çok kir tutan bölümüdür. Parmak uçlarındaki kir ve deri parçaları zamanla perdelerin arasında birikirler. Bunu, gitarın tellerini söktükten sonra bir diş fırçası yarımıyla temizlemek kolay olacaktır. Ardından da ahşap temizleyiciler ve nemli bir bez kullanarak silmek yeterlidir. Gitarın tellerini çıkarmak istenmiyorsa, yine bir diş fırçası ve kulak pamuğu kullanılarak temizlenebilir. Gitar sapının yapıldığı ağaç türüne göre çeşitli koruyucu bakım sütleri mevcuttur. Bunlar kesinlikle yüzey temizlendikten sonra kullanılmalıdır aksi taktirde biriken kirler yıpranma yaratabilir.

Mekanik aksamlar genellikle metal alaşımlardan oluşur. Bu alaşımlar imal edildiği malzemeye bağlı olarak zamanla korozyona uğrar ve paslanmaları durumunda işlevlerini yitirirler. Bunun önüne geçmek için sert fırçalar yardımıyla metalik yüzeyler kazınmadan temizlenmeli ve dönen aksamlar az miktarda makina yağı ile yağlanmalıdır. Tellerin burguları ne kadar kolay dönerse akort yapmak da o kadar kolay olacaktır.

Gitar telleri kullanım sıklığına bağlı olarak zamanla aşınır, paslanır ve ses kaliteleri düşer. Eskiyen tel problemine tek çözüm, onları yenisiyle değiştirmektir. Gitarın kullanılmadığı durumda, kılıfında kapalı olarak bekletilmesi tellerin ömrünün daha uzun olmasını sağlar ve böylelikle ses kalitesi de korunmuş olur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.