Giyotin Nedir? Tarihçesi ve Kullanımı?


Günümüzde daha acısız idam yöntemleri bulunmasına rağmen tarihin bir döneminde giyotin adlı bir alet ile insanların ölümü gerçekleştiriliyordu. Peki, Giyotin Ne Demek? Giyotin, tarihin belli bazı dönemlerinde ölüm cezasına çarptırılanların boynunu vurmak için kullanılan kesici bir alettir. Kökenin Ortaçağa kadar uzandığı bilinen giyotin, kurbanın başını bedeninden ayırmak için oluklu iki direğin tepesinden hızla inen eğik ağızlı ağır bir satırdan oluşmaktadır.

İlk kez 1792 yılında Jacques Nicholas Pelletier adlı bir hırsızı idam etmek için kullanılmıştır. Son kez ise 1977 yılında Hamida Djandoubi adındaki hükümlü bir katil adına kullanıldı. Böylelikle giyotinin 189 yıllık bir zaman diliminde kullanıldığını görmekteyiz. Tarihte Fransa’da kullanıldığını görmekteyiz. Ancak Hitler dönemi Almanya’sında da kullanılmıştır. Almanya’da 1930 yılında giyotin için resmi idam yöntemi olması için kanun çıkarılmıştı.

Giyotinin Yasallaşması ve Toplumlar Üzerindeki Etkileri

Giyotin
Giyotin

Giyotin 1792’de Fransa’da yasal bir hale gelmiştir ancak, çok ender olarak kullanılan bir idam yöntemiydi. 1789’un sonralarına kadar daha insancıl bir yöntemin kullanılması zaten düşünülen bir olaydı. Dr. Joseph-Ignace Guillotn’in giyotin hakkındaki düşünceleri giyotinin resmi bir araç olmasını sağlamıştır.

Doktora göre hızlı bir şekilde başın kesilmesi, başarısız olabilme ihtimali olan kılıç ya da baltadan daha insancıl ve eşit bir uygulamadır. İlk giyotinin prototipi Fransız Dr. Antoine Louis tarafından tasarlanan ve Tobias Schmidt adlı bir Alman tarafından geliştirilmiştir. Giyotinin Yasallaşması ve Toplum Üzerindeki Etkileri elbette insan üzerinde pek de hoş olacak duygular uyandırmamıştır.

Giyotin İle Birlikte Gelişen Cellatlık

Giyotinin yasallaşması ve idam cezalarında kullanılması ile birlikte cellatlık mesleği de saygınlık uyandıran meslekler arasına girmiştir. Giyotin İle Birlikte Gelişen Cellatlık bazı kesimlerde aile mesleği haline bile gelmiştir. Meşhur Sanson ailesinin birden fazla kuşasğı 1792- 1847 yılları arasında devlet celladı olarak resmi görevlerini yapmışlardır.

İdam ettikleri mahkumlar arasında King Louis XVI ve Marie Antoinette de bulunmaktaydı. Sansons ve Deiblers aileleri toplum içinde saygın bir çevre edinmişlerdi. İnsanlar bu iki aile hakkında konuşuyorlardı. Hatta insanlar arasında onların giyim tarzını benimseyip bunu ülkenin modası haline getirenler bile vardı. Azılı suçlular cellatların isimlerini dövme olarak vücutlarına yazdırmaktan garip bir zevk alırlardı.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.