Go Nasıl Bir Oyundur?


Dünyanın en eski ve en farklı zeka oyunlarından birisi olan Go, kalabalık bir kitle tarafından sevilerek oynanır. Giderek yaygınlaşan ve federasyonları kurulan bu oyunun kendine has uygulamaları ve kuralları da bulunur. Go oyunu kendine ait bir tahta üzerinde, siyah ve beyaz taşlar ile oynanır. Oyundaki ana amaç, rakip taşları esir alıp daha fazla alana hükmederek rakipten daha fazla puan kazanmaktır.

Go Oyunu Nasıl Bir Oyundur?

Go oyununda iki taraf bulunur. Siyah taşlar ile oynayan oyuncu ve beyaz taşlar ile oynayan oyuncu, Go tahtasının iki yanına karşılıklı olarak geçerler. Oyuna siyah oyuncu başlar ve siyahlar toplamda 181 adet taşa sahiptir. Beyaz taşlar ise 180 adettir.

Go tahtası 19 yatay ve 19 dikey çizgi ile ortaya konmuş iken, oyuncular taşlarını bu çizgilerin kesişimlerine koyarlar. Aralıklara, çizgi kenarlarına ya da tahta dışına konulan taşlar geçersizdir. Çizgi kesişimi olan noktalar, doğru noktalardır. Bu bağlamda tahtanın dört köşesinde bulunan en köşe noktalar da oyun alanı içinde değerlendirilir.

Yeni öğrenen oyuncular için 9 yatay ve 9 dikey çizgiden oluşan özel tahtalar da kullanılabilir. Tahta büyüklüğüne göre kullanılan taş sayıları da değişecektir.

Oyuncular koyacakları taşları ister rakip taşların yanına, isterlerse kendi taşlarının yanına koyabilirler. Taşların tahtaya konulması ile ilgili bu anlamda bir kısıt bulunmaz. Ancak tahtaya yerleştirilen taş tekrar hareket ettirilemez. Oyuncu bunu bilerek karar vermeli ve oyunu oynamalıdır.

Siyah oyuncu ve beyaz oyuncu taşlarını sırası ile tahtaya dizerler. Bir siyah oyuncu, bir beyaz oyuncu hamle yaparlar. Oyundaki ana amaç rakip taşları esir etmek ve oyuncunun daha çok alanda hüküm sürmesi olduğu için bu doğrultuda hamleler yapılır. Rakip taşın ya da taş kümesinin etrafının komple çevrilmesi, o taşı ya da taşları esir etmiş olacaktır. Bu şekilde de puan ya da puanlar kazanılır.

Tüm bunların yanı sıra oyuncuların ne kadarlık alanlarda hüküm sürdüğü de puan olarak hesaplanır. Diğer oyuncuya göre daha yüksek puana ulaşan oyuncu oyunu kazanır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.