Gömlek Kırışıklığı Nasıl Açılır?


Erkek ya da kadın hiç fark etmez, günlük hayatta en sık kullanılan giyim parçalarının başında gömlekler gelmekte. Farklı materyallerden üretilen gömlekler, yıkandıktan sonra kimi zaman oldukça kötü bir görüntü ortaya çıkar. Gömlek kırışıklığını gidermek kimi zaman tahmin edilenden de zor bir hale gelir.

Böylesi sorunları önlemek ve gömlek kırışıklığını düzeltmek adına öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken şey, yüksek buhar özelliğine sahip olan bir ütü kullanmaktır. Çünkü bu tarz ütüler sayesinde kırışıklıklar oldukça kolay bir şekilde açılacaktır. Ancak bu ütünün aynı zamanda ütünün hafif olması, ütüleme esnasında zorlanmamaya da yardımcı olacaktır. Gömleklerdeki kırışıklıkları engellemek adına ütüleme yapılırken dereceye dikkat edilmesi gerekmekte. Her bir kumaş türünün ütüleme için farklı bir derecesi bulunmaktadır.

Bu dereceden az ısıda gömlek kırışıklığı giderilmez, fazla olduğu zaman ise kumaşta yanık izleri oluşur. Gömlekler ütülenirken öncelikli olarak manşet ve kol kısımları ütülenir. Bunun sonrasında ise sıra kollara gelecektir. Kol dikiş çizgisi alta gelecek şekilde yapılacak ütüleme sayesinde gömlek kolunda çift çizgi yapılmayacaktır. Ütüleme esnasında düğmelerin asla ütülenmemesi gerekmektedir. Çünkü böylesi bir durum sonrasında düğmelerde kırılmalar meydana gelebilir. Kolların ve omuzların ütülenmesi yapılırken öncelikli olarak düğmesiz taraftan başlanması gerekir. Gömleğin ön ve arka bedenlerinin ütülenmesi sonrasında ise sıra yaka kısmına gelir.

İnsanların pek çoğu gömlek kırışıklığını düzelteyim derken bir tarafı düzgün hale getirip diğer tarafı kırıştırır. Böylesi durumların önüne geçmek adına öncelikli olarak dikiş yerleri elle düzeltilmeli, sonrasında ütüleme işlemi yapılmalıdır. Gömleğin kumaşı gereksiz yere parlama yapıyorsa üzerine temiz bir bez koyularak ütülenebilmektedir. Kırışıklıkların üzerinden geçmek istendiği zaman öncelikli olarak gömlek bir yere asılmalı ve sonrasında buharla ütülenmelidir. Bunun sonrasında ise ütü masasına yatırılarak ütülemeye başlanır. Gömleklerde kırışıklık oluşmasını engellemek adına yapılacak en önemli şey ise çamaşır makinesine dikkatli bir şekilde yerleştirmektir. Makinenin içerisine çok fazla çamaşır konulması, aşırı sıcak suda yıkanması gibi nedenlerden dolayı gömleklerde kırışıklıklar ortaya çıkabilir. Gömleğin etiketinde yer alan yıkama talimatlarına uyulması, kırışıklıkların oluşmasını engelleyecektir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.