Göz kuruluğu nedenleri, belirtileri ve tedavisi


Göz kuruluğu günümüzde çalışanlar arasında özellikle ofis ortamında çalışanlar arasında çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bilgisayarın yaygınlaşması, cep telefonu kullanımı. Ofis ortamındaki nemin giderek azalması kişilerin göz kuruluğunu daha çok yaşamasına sebep olmaktadır.

Göz yaşının önemi

Göz yaşının içerisinde besleyici proteinler vardır.İkinci bir önemi de göz yaşının içerisinde göz yüzeyini mikroplara karşı koruyan antikorlar vardır. Yani göz yaşında bir azalma olduğu zaman gözde hem enfeksiyon daha sık olur hem de göz yüzeyi yeterince beslenemediği için çevredeki damarlar genişleyerek göz yüzeyini besleyemez ve gözün kanlanmasına neden olur.

Göz kuruluğunun nedenleri

Ofis ortamında çalışırken göz kırpma refleksi azalması ile buharlaşma, göz yaşının artışı ve denge bozulmasına gözün kurumasına sebep oluyor. Gözün kuruması temel olarak yüzeydeki hücrelerin dökülmesine ve dökülen hücreler yabancı cisim gibi kum kaçmış hissine neden olur.

Ofis ortamında çalışanlarda gün içerisinde içilen su miktarının azalmasıda göz kuruluğunu etkileyen bir diğer faktördür. Bunlar genel olarak buharlaşmaya bağlı kuru göz ya da ofis sendromu ismi verilmektedir.

Göz kuruluğunun nedenleri:

 1. – Kontak lens gibi protez kullanımı,
 2. – Lazerle göz ameliyatı gibi operasyonlar,
 3. – Klimalı ya da kaloriferli ortamlar,
 4. – Yoğun ışığa maruz kalma,
 5. – Uzun süre bilgisayar kullanımı ya da televizyon izleme,
 6. – Sigara kullanımı ya da dumanlı ortamlarda bulunma,
 7. – Romatizmal rahatsızlıklar,
 8. – Kalp hastalıkları ve diyabet,
 9. – Göz tansiyonu,
 10. – Yaşlılık,
 11. – Uyku hapları, antidepresan gibi ilaçlar,
 12. – Uzun süre gözün kırpılmaması,
 13. – Oksijen yetersizliği, düşük nem ve havasız ortamlar… gibi etkenler göz kuruluğnun başlıca sebepleri arasındadır.

Göz Kuruluğunun Belirtileri

Göz kuruluğunun başlıca belirtileri şunlardır:

 1. – Gözde yanma ve batma hissi,
 2. – Göz yüzeyinin kaşınması,
 3. – Gözde uzun süreli kızarıklık,
 4. – Bulanık görme ve görmede azalma.

Göz kurluğu, bunların dışında gözde yabancı cisim hissi, aşırı sulanma, gözün ağrıması ve karıncalanması gibi belirtilerle de ortaya çıkabilmektedir.

Bu belirtiler kişiden kişiye ve yaşa bağlı olarak değişebileceği gibi, yukarıda sayılan nedenlere göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Göz kuruluğun tedavisi

1- Göz Yaşı İlavesi

Öncelikle yapılması gereken eksik gözyaşının tekrar yerine konmasıdır. Suni gözyaşı damlaları, insanın kendi gözyaşına çok benzer özelliktedir. Bunlar gözü sulandırır ve nemli kalmasını sağlayarak gözü rahatlatır Suni gözyaşı damlalarının pekçok çeşidi mevcuttur.

Suni gözyaşı içerisindeki koruyucu maddelere karşı duyarlılığı olan veya kontakt lens kullanan kişilere koruyucu madde içermeyen gözyaşı damlaları önerilmelidir.

Suni gözyaşı damlaları günde bir-iki defa kullanılabildikleri gibi, saatte birkaç defa dahi damlatılabilir. Bu konu da doktorunuzun tavsiyesine uymanız gerekir.

2- Mevcut Göz Yaşını Koruma (Geçici-Kalıcı Punktum Tıkaçları)

Gözlerin nemli kalmasını sağlayıcı diğer bir yaklaşım, kişinin kendi gözyaşını korumaktır.

Gözyaşı gözden bir kanal sistemi yoluyla buruna boşalır. (Bu nedenle ağladığımızda burnumuz da akar). Bu kanalları geçici veya daimi olarak tıkayabilir. Bu kapama işlemi ile, hastanın kendi gözyaşını korumak ve suni gözyaşının gözde kalış süresini uzatmak mümkün olacaktır.

3- Diğer Yöntemler

Gözyaşı da diğer sıvılar gibi buharlaşma özelliğine sahiptir. Buharlaşmayı engellemek için ortamı nemli tutmak faydalı olabilir. Bu amaçla kışın içeriyi ısıtmak için kullandığımız kalorifer veya sobanın üzerine bir kap içerisinde su koymakla odanın nemli kalması sağlanabilir.

Kuru gözü olan bir kişi sıcak oda, saç kurutma makinaları veya rüzgarlı ortamdan kendini korumalıdır. Sigarayı da bunlar arasında sayabiliriz.

Gözyaşı bezindeki inflamasyonu azaltarak gözyaşı üretimini arttıran ilaçlar son zamanlarda kullanılmaktadır ve son derece etkili sonuçlar vermektedir.

Stevens-Johnson sendromu veya pemfigoid gibi nadir hastalıklarda, A vitamini içeren damlalar kuru göz tedavisi için faydalı olabilir.

Asıl önemli olan husus göz yüzeyini nemli tutmaktır. Bu konuda kullanılan çok sayıda sunni göz damlası bulunmaktadır. Damlaların damlatılma sıklığı gün içerisinde ortamın nemine göre değişmektedir. Klima olan ortamdan uzun süre bulunacaksınız günde 4 defa damlatabilirsiniz. Yağmurlu ve nemli ortamda günde 2 defa damla damlatılması yeterli olabilir.

Göz yaşı yapımının azalmasının nedenleri

Göz yaşı üretimi, göz yaşı bezlerinden olur ve zaman içerisinde göz yaşı bezleri daha az göz yaşı üretmeye başlayabilirler. Halk arasında sık karşılaşılan bir durumdur ve genellikle beraberinde ağız kuruluğu ve yutkunma güçlüğü vardır. Çünkü göz yaşı bezleri ile tükürük bezleri etkilenmişlerdir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.