Gözde Yanma Neden Olur? (Belirtileri ve Tedavileri )


Gözde Yanma Neden Olur?

Göz yanmasının en temel sebebi aslında göz kuruluğundan olur.

Göz kuruluğu sebepleri şunlardır.

  • Çok fazla kitap veya dergi vb şeyleri okumak.
  • Çok fazla bilgisayar çalışması
  • klimalı yerlerde fazla durmak

Bu tür şeyleri yapmak göz kuruluğuna neden olur buda gözde yanmaya neden olur. Peki bilgisayara bakarken neden gözleriniz kurur? Sebebi bilgisayar veya kitap okurken bütün dikkatinizi oraya çektiğiniz için bir süre göz kırpmanın sayısının azalmasına neden olur. Normalde dakikada 30 defa gözlerimizi kırparız. Bu göz kırpma hareketi sayesinde Gözün yüzeyinin nemlenmesi ve oradaki var olan mikropların yada tozun atılmasını sağlar. Bu göz kırpmayı çok dikkatli bir şeye bakarken dakikada 15 kadar düşer. Buda uzun zaman öyle kaldığı zaman gözde yanma yapar. Bunun dışında gözde her hangi bir enfeksiyon olduğunda yada göze yabancı bir madde kaçtığında bu nedenlerden dolayıda gözde yanma gerçekleşir.

Göz Yanması Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

Göz yanması gözdeki bir çok hastalık olabilir. Gözde hastalık olduğu zaman gözn kendini belirteceği 3 bulgu vardır.

  • Görmede azalma
  • Gözde yanma
  • Gözde kızarma

Bu 3 bulgu bazen basit göz hastalıkların bulgusu olabildiği gibi hatta ilerde gözün görme becerisini kaybedecek kadar önemli olabilir. En sık rastlanılan göz yanması nedenleri başında kuru göz yanması gelir. Kuru göz ya çok fazla kitap okumak yada çok fazla bilgisayar başında oturmak gibi nedenlerden meydana gelir. Bu yanmaları bol suyla veya suni göz damlalarıyla geçiyorsa önemli değildir. Eğer gözde yanmayla birlikte kızarıklık varsa ve geçmiyorsa yada göze yabancı bir cisim girmiştir. Bu belirtileri olan kişiler doktoruna başvurmalıdır.

Gözde Yanma Nasıl Geçer?

Göz yanmasına karşı öncelikle gözlerinizi bol bol soğuk suyla yıkayın. Belki göze bir toz veya küçük bir senek kaçmıştır. Yıkama sayesinde göze kaçan yabancı cismin uzaklaşmasını sağlarsınız. Ama bunu çıkarmak içinde çok fazla ısrar etmeyiniz. Sadece suyun mekanik gücüyle yabancı cisimleri uzaklaştırmaya çalışın. Eğer ki yanma, ağrı, sıkıntı geçerse suyla yıkamada o zaman bir şey yoktur demektir.

Fakat yıkamaya rağmen gözde yanma, ağrı devam ediyorsa kesinlikle pamuk veya başka maddelerle gözünüzle oynamayın. Aksi takdirde gözlerinize zarar verirsiniz. Böyle bir durumda göz doktoruna gidip muayene yaptırmanız gerekir. Bazı enfeksiyonlar basit bir yanmayla başlayıp gözün kaybına gidecek kadar ciddi gözde iltihaplara neden olabilir. Özellikle kontak lens kullananlar geçer diye düşünmesin mutlaka göz doktoruna baş vursunlar. Göz suyla yıkamak aynı zamanda eğer elinizde suni göz yaşı damlaları varsa bunlarla da yapabilirsiniz. Bunlar dahada iyi olur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.