Graham Bell Kimdir?


İskoç kökenli ABD’li fizikçi, Bilim Adamı.

Doğum : 1847

Ölüm   : 1922

Tam Adı: Alexander Graham Bell

Edinburgh ve Londra’da anatomi ve fizyoloji öğrenimi gördü. Sağlığı bozulunca, 1870’te ailesiyle birlikte Kanada’ya göç ederek Brandford’a (Ontario) yerleşti. 1872’de Boston’a (ABD) giderek sağır ve dilsizlerin eğitimi için bir okul açtı. 1873’te Boston Üniversitesi’nde fizyoloji dersleri vermeye başladı.

BULUŞLARI

Graham Bell

Ses titreşimlerinin elektrik akımına dönüştürülmesiyle ilgili yoğun çalışmaları sonucunda, çağdaş telefonun temeli olan aygıtı gerçekleştirdi. Aygıtı, 1876’da Philadelphia’da açılan bir sergide açıklayınca, benzerini kendilerinin yaptığını ileri sürenlerin tepkileriyle karşılaştı. 1878’de American Bell Telephone Company adıyla bilinen telefon kurumunu kurdu. Sesle ilgili çalışmalarını bundan sonra da sürdürdü.

Öteki buluşları arasında 1880’de yaptığı, ses titreşimlerinin ışık etkisi aracılığıyla iletilmesini sağlayan ve günümüzdeki telsiz telefonun temelini oluşturan “fotofon” ile; 1887’de yaptığı ve ilk gramafon aygın olan “grafofo” da vardır. Bell bu aygıtla ses titreşimlerini ilk kez, balmumundan yapılmış bir plağa geçirmeyi başardı.

1880’de Fransız Hükümeti’nin “Volta Ödülü”nü aldı ve eline geçen parayla da Washington’da, sağır ve dilsizlerle ilgili çalışmalarını sürdürdüğü “Volta Enstitüsü”nü kurdu. Sesin Işık etkisiyle iletimini sağlayan buluşu (fonofon ya da fonografi uzun süre tıp alanında insan vücuduna giren metal parçalarının yerinin belirlenmesi amacı ile kullanıldı ve bu nedenle Heidelberg Üniversitesi (Almanya) kendisine, fahri doktorluk unvanı verdi.

1882’de ABD yurttaşlığına geçti.

BAZI ESERLERİ

  • Discovery and Invention (Keşif ve İcat) 1914;
  • Method of Teaching Language to a Very Young Congenitaly Deaf Child (Doğuştan Sağır Küçük Bir Çocuğa Konuşma Öğretmenin Yöntemi) 1883.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.