Graham Greene Kimdir?


Çağdaş İngiliz edebiyatının en tanınmış yazarı Graham Greene’dir Greene’in ünü yalnız kendi ülkesi sınırları içinde kalmamış, diğer ülkelere de yayılmıştır. Dünya kitap listelerini izleyenler onun kitaplarının en çok satanlar arasında yer aldığını göreceklerdir. 1904’te İngiltere’de Berkhamsted’de doğan romancının babası bir okul müdürüydü.

Graham Greene
Graham Greene

Bir süre Oxford’un Balliol Kolejinde okuduktan sonra, The Times’in yazı işlerinde çalıştı. (1926 -30). Dünya görüşünün oluşumunda büyük ölçüde Katolikliğin etkisi görülür. İlk romanı The Man Within’i 1929’da yazdı… Spectatofun edebiyat bölümünü yönetti. (1940). İkinci Dünya Savaşı yıllarında da dışişlerinde görev aldı.

Eserlerinin okunmasındaki rahatlığı, onun üslûbundaki şiirsellikte aramalıdır. Kimi eleştirmenlerin onu ‘romancı’ olmak isteyen ‘şair’ diye nitelendirmelerinde büyük ölçüde gerçek payı vardır. Greene, Komedyenlerde başarı çizgisine bir yenisini katmıştır. Burada bir ülkenin diktatörlük altındaki çöküşünü anlatır. Çoğu zaman okuyucu gazetelerin dış haberler sayfasında «Haiti’de karışıklar çıktı» başlığına rastlar. Greene Haiti’yi ve Haiti’deki zulmü öylesine bir kara mizahla anlatır, diktatörlüklere karşı duyulan hıncı ustaca verir. Filme de alman Komedyenler, Greene’in romancılığında bir aşama sayılmalıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.